Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allah, namına, olunca

Allah Namına Olunca...

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Allah Namına Olunca...

Allah namına olunca

Hz Ömer (ra) zamanında etkili, sözleriyle insanları âdetâ büyüleyen Cendî isimli güçlü bir şair varmış Hem çalar, hem söylermiş Söz sultanlarının yarıştığı o dönemde bayağı teveccüh kazanmış, çok da talebe yetiştirmiş Gün gelmiş, 75 yaşına merdiven dayamış, tabiî ki eski sevgi ve ilgiyi göremez olmuşBir gün bir meclise girdiğinde hiçbir ilgi göremeyişi çok ağır gelmiş Cendî’ye Yıkılmış, mahvolmuş Bir türlü hazmedememiş Üzüntüyle çekip gitmiş Mezarlığa gitmeyi kurtuluş olarak görmüş Cendî Bir mezar taşının dibine yığılıp sızlana sızlana “Ben ki senelerdir insanlara çaldım, söyledim Önce alkış tutanlar şimdi görmezden geliyorlar Ben de Allah için çalar, söylerim” diyerek içten yakarışlarla söylemeye başlamış Öyle içli söylüyormuş ki Hz Ömer’in (ra) kalbine ilham gelmiş: “Benim bir sevgili kulum var mezarlıkta Ne istiyorsa, yerine
getir” Hemen mezarlığa gitmiş Hz Ömer Onu karşısında görür görmez korkmuş Cendî Hz Ömer: “Ben senin hal ve hatırını sormaya geldim Allah bana ilham etti” deyince de rahatlamışCendi’nin intibaha gelmesine yetmiş bu sözler Sazını kırıp, “Ben senelerdir halka çalıp söyledim Kıymetim bilinmedi Allah’a beş dakika söyledim beni sevdiği kullar defterine yazdı” diye sevinç çığlıkları atmış

Ne mutlu Allah için yaşayabilen,

O’nun rızası istikametinde hareket edebilenlere!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com