Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
susacakmıyız, yapınca, yargıtay

Yargıtay Yapınca Susacakmıyız

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yargıtay Yapınca Susacakmıyız

Yargıtay Yapınca Susacakmıyız Yazısı - Sanem Altan - Sanem Altan Yazıları

Ergenekon sanığı Kemal Kerinçsiz, Orhan Pamuk İsviçre’de yayınlanan bir dergiye ‘30 bin Kürdü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdük’ deyince verdiği bu demeçten dolayı ona dava açmıştı

Tazminat davası

Aynı konuyla ilgili açılan ağır ceza davası da vardı Orhan Pamuk’a Hatta Kerinçsiz, o davada mahkemeyi basmış, türlü hakaretler etmişti yazara

Ayrıca “Orhan Pamuk’un sözleri bizi de bağlıyor” diyerek ayrı ayrı şikayet dilekçesi vermiş Kerinçsiz ve ekibi

Şişli Asliye Hukuk ‘Bu sözler, kişisel dava açma hakkı doğurmuyor’ diyerek dilekçeyi reddetmiş

Ama Kerinçsiz ve ekibi pes etmemiş, Yargıtay’a gitmiş

Yargıtay 4 Hukuk Dairesi “Dava açılabilir” demiş

Şişli Asliye Hukuk Mahkemesi tekrar reddetmiş

Kerinçsizler yine itiraz edince, dosya bu sefer Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gönderilmiş

Kurul da Orhan Pamuk’u tazminata mahkûm etmiş 6 bin lira

Yani “Her Türk vatandaşı Orhan Pamuk aleyhine dava açabilir” kararı veriyor bu kurul

Bu arada zaman aşımı olduğu için kimse dava açamıyor teknik olarak

Ama bundan böyle isteyen herkesin bir yazara fikirleri nedeniyle tazminat davası açabilmesi mümkün kılınıyor Bunu onaylamış oldu kurul

Peki kim bu kurul?

Yargıtay’daki hukuk daireleri başkanlarından oluşan bir kurul

“Hükümet gazeteci” susturuyor, “Basın özgürlüğü elden gidiyor” diyenler, Yargıtay bunu yapınca susacak mı?

Anladığım kadarıyla öyle

Ben, Orhan Pamuk’a yapılanla ilgili “Bu nasıl olur?” feryadı pek duymadım da

Bu arada bu kurul başkanları referandum öncesi seçilmiş kişiler

Bilmem, bu ‘saptama’ bir şey söylüyor mu size

Nusr’et krizinde son durum

Geçen gün “Etiler’deki Nusr’et kapanıyor” diye yazınca pek çok mail geldi Yıkıma karşı çıkanlar da var ama dertleri büyük olanlar da

Meğerse durum düşümdüğümden daha ciddiymiş

“23032011 tarihinde gazetenizde “Nusr’et Et Lokantası” hakkındaki yazınızı memnuniyetle ve biraz da buruk şekilde okuduk

Bu lokanta hakkında ikâmetgâh sahiplerinin Beşiktaş Belediyesi’ne yaptıkları şikayetler, bir klasörü doldurmuş durumdadır Bunun yanı sıra apartman sakinlerinin ortaklaşa yürüttükleri hukuk mücadelesi de, maalesef yıllardır devam etmektedir İşgaller, yaydıkları kokular ve tesisatlarının çıkarttıkları sesler nedeniyle uzun yıllardır apartmanı paylaşan sahip ve kiracılarının çaresizliklerini de dile getirmenizi umuyoruz İtfaiye raporunun “Apartmanın yangın tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu” belirtmesi ve tüm semt sakinlerinin toptan imzalı dilekçesine rağmen Beşiktaş Belediyesi’nin otoritesine başvurarak yasa ve yönetmeliklerini uygulamasını sabırsızlıkla beklemekteyiz

Teşekkür ve saygılarımızla

Etiler-İhsan Aksoy Sok-Çoruh Apt sakinleri ve Yönetimi adına: Erkin Üstar-Selçuk Savaşan”

Bir diğeri de

“Sayın Sanem Altan, Etiler, Çamlık, İhsan Aksoy Sok, Çoruh Apt altında faaliyet gösteren Nusr’et Et Lokantası ile ilgili yazınızı okudum Çoruh Apartmanı sakini olarak size bu yazıyı yazma gereğini hissettim Yıkılmasına üzüldüğünüzü belirttiğiniz lokantanın Çoruh Apartmanı sakinleri ve de İhsan Aksoy Sokağı sakinlerine yaşattığı kâbustan acaba haberiniz var mı? Bacası olmadan faaliyet göstermeleri neticesinde evlerimizde et kokusundan oturmamız mümkün olmamaktadır Sabah saat 0230’a kadar yaptıkları gürültü de cabası Ben bahçemizi yasadışı işgal etmelerinden dolayı yatak odamı terk edip oturma odasındaki kanepede aylardır uyumaya çalışmaktayım

Biz Etiler-Çoruh Apartmanı sakinleri olarak hukuki mücadelemizi bu kaçak yapılaşma ortadan kaldırılana kadar sürdüreceğimizi ve biraz da bizim sesimize kulak vermenizi rica eder saygılarımızı sunarız Aydan Ocaklı”

Belediye 20 Nisan’da, fazla işgaliyeyi yıkacakmış ama Nusr’et’in ruhsatı da var

Bana bu sorun bitmezmiş gibi geldi

Sanem Altan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com