Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ekonomi

Ekonomi

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ekonomi

EKONOMİ

Ekonomi Kökeni Yunanca'daki "oikia" (ev) ve "nomos" (kural) kelimelerine dayanır, "ev yönetimi" demektir Ekonomi yerine Türkçe'de Arapça'dan geçme İktisat kelimesi de kullanılmakta¤dır Ekonominin tanımı konusunda görüş birliği yoktur O nedenle de çeşitli tanımlar ortaya atılmıştır Bu tanımlardan bazıları şöyle belirtilebilir:
a) Eko¤nomi (veya politik ekonomi), parayla ilgili olsun ya da olmasın, kişiler arasındaki değişim (mübadele) işlemlerinin incelenmesidir
b) Ekonomi, kıt üretim faktörlerinin çeşitli mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılmak üzere nasıl seçileceğinin ve üretilen malların tüketim amacıyla toplumun bireyleri arasın¤daki dağıtımın incelenmesidir
c) Ekonomi, halkın günlük faaliyetlerini, gelir kazanmasını ve
yaşamını sürdürmesini inceleyen bir bilimdir
d) Ekonomi insanların tüketim ve üretim faaliyetlerini nasıl
orga¤nize ettikleri konusunun incelenmesidir
e) Ekonomi servetin incelenmesidir
f) Ekonomi, toplumların nasıl geliştiğini ve medeniyetin nasıl
oluştuğunu inceleyen bir bilimdir Görüleceği gibi, ekonominin tanımını yapanlar bu bilime özgü çeşitli tanımlar üzerinde dururlar Fakat bu tartışmalar gözden geçi¤rilse ekonomi ile ilgili bazı ortak özellikler belirlene¤bilir Bu özelliklerin ortaya konmasıyla belki bir tanım yapılmış olmaz ama bu bilim dalının genel nitelikleri daha açık bir biçimde belirlenmiş olur

Bunları şu biçimde sıralayabiliriz:
A) Ekonomi top¤lum halinde yaşayan insanların davranışlarını
konu alan yani sosyal bir bilimdir
b) İnsanların sınırsız kabul edilen maddi ihtiyaçlarının
karşılanması ama¤cına yöneliktir
c ) insanların maddi ihtiyaçlarını
karşılayan mal ve hizmetler, sınırlı durumdaki üretim
kaynaklarıyla üretilirler
d) Ekonomide amaç kıt kaynakların kullanılmasından en yüksek faydanın elde edilmesidir Ancak, mevcut kaynak arzının artı¤rılması bu kaynakların mal ve hizmet üretiminde etkinliğinin artırılması ve kaynakların mülkiyetinin toplumda çeşitli kesimler arasında dağılımında denge sağlanması bazı ortak amaçlar arasındadır Bu özel¤liklerden anlaşılacağı gibi Ekonomi Bilimi'nin kap¤samı oldukça geniştir Hatta, günümüzde Ekonomi ile ilişkisi bulunmayan toplumsal olayların çok az oldu¤ğu söylenebilir Bununla birlikte, kapsadığı olayların özelliklerine göre Ekonomi Bilimi'nin de çeşitli bö¤lümleri bulunmaktadır Bu disiplinlerinden bazıları örneğin şunlardır:
Mikro ekonomi, Makro ekonomi, Uluslararası Ekonomi, Ekonomik Büyüme, Para ve Banka
Ekonominin Sınıflandırılması

Ekonomi İki Temel Başlık Altında Sınıflandırılabilir;

Kayıt Dışı Ekonomi

Ekonomik faaliyetlerin fiilen gerçekleşmiş olmasına rağmen bu faaliyetlerle ilgili kayıtların tutulmaması olarak nitelendirilen kayıt dışı ekonomi, kamu idarelerinin denetimi dışında kalan her türlü ekonomik işlem ve faaliyetlerdir“Genel olarak bir tanım yapmak gerekirse, kayıt dışı ekonomi, gayri safi milli gelir hesaplarını elde etmede kullanılan bilinen istatistik yöntemlerine göre tahmin edilemeyen ve gelir yaratıcı ekonomik faaliyetlerin tümüdür”

Kayıt İçi Ekonomi

Kayıt içi ekonomi resmi kayıtlara giren, kanuni belgelerle belgelendirilen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde kontrol edilen ve milli gelir hesaplamalarında dikkate alınan ekonomik işlem ve faaliyetlerin tamamıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com