Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aile, eğitim, içi

Aile içi eğitim

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aile içi eğitim

Anne ve babanın aile içerisinde çocuğa karşı tutumu çocuğun karekterinin gelişmesinde çok önemli bir etkendir bundan dolayı anne babanın çocuğa tutarlı bir biçimde, anlayış ve sabırla yaklaşması gerekmektedir aile ortamı çocuğun sosyalleştiği ilk ortam olduğundan çocuğa karşı bilinçli yaklaşım gelecekte kendine güvenli, sağlıklı düşünebilen, uyumlu, sevmeyi ve sevilmeyi bilen, sorumluluk ve kişilik sahibi bireyler yetişmesi için ilk adım olacaktır

çocuğumu "doğru" yetiştireceğim demekten çok çocuğuma nasıl yaklaşırsam onun için daha iyi bir ebeveyn olurum demelisiniz

çocuğunuza sevgi ile yaklaşmanız bir ön kaşuldur bunun dışında şu noktalara dikkat etmek gerekir:

-çocuğunuzu yetiştirirken onun sizin istediğiniz kişiliğe bürüneceğini düşünmeyin onunla kurduğunuz iyi ilişki sayesinde ona tavsiyelerde bulunabilirsiniz

-onun size saygılı olmasını istediğiniz kadar siz de ona saygı göstermelisiniz

-ona yeterince vakit ayırın ve hoşgörülü davranmaya çalışın (kendi fikirlerini söyleme şansı tanıyın)

-örnek bir aile olmaya çalışın ve hatalarınız olduğunda bunu kabullenin, ona hiçbir vakit yalan söylemeyin

-bazı şeyleri sizinle yaşayarak öğrenmesini sağlayın

-onun yanlışlarıyla fazlaca ilgilenmekten çok doğrularını yakalamaya çalışın

-para kullanmasını öğretmeye çalışın, boşuna para harcamak yerine gerektiğinde harcamasını öğretin

-onu sürekli başkalarıyla kıyaslamaktan sakının ve kendisini aşmasını sağlayın

-ona ilgi göstermekten kaçınmayın ama bunu aşırıya kaçırmayın bundan sıkılabilir

-size yardım etmek istediğinde ona fırsat verin ve onu gayretinden ötürü kutlayın bu ona kendine güvenme duygusunu verecektir

-hatalarını gördüğünde onu suçlamayın yapması gerekenin ne olduğunu söyleyin

-eğitimine önem verin sürekli öğretmeniyle iletişim durumunda olun

-ödevlerinde yardımcı olun ama hiçbir vakit onun yapması gerekeni siz yapmayın

-araştırmacı olmasına önem verin kendinize bir husus belirleyin ve bunu beraberce araştırın

-onu övmekten kaçınmayın bunu yaparken de aşırıya kaçmayın

-üstünden gelemeyeceği yükler vermekten sakının

-onunla hiçbir konuda pazarlık etmeyin, rüşvet vermekten sakının

-davranışlarına dikkat edin devamlı aynı hatayı yapıyorsa neden böyle davrandığını araştırın ve ona bunu düzeltmesinde yardımcı olun

-toplum içerisinde onu hiçbir vakit suçlamayın, bunu yalnız olduğunuz zamanda hoş bir şekilde söyleyin

-onu sevdiğinizi ona söyleyin, bunu göstermekten hiçbir vakit kaçınmayın

-yatmadan önce çocuğunuza kitap okuyun, okuma alışkanlığı bu yaşlarda edinilir şayet mali durumunuz elveriyorsa ona resimli kitaplar alın okuma bilmese de kitaplarla aşina olması ilerde okulda daha başarı gösteren olmasına yardımcı olacaktır

-bütün çocukların da büyükler gibi ayrı bir birey olduğunu unutmayın onlara bir birey gibi yaklaşın, şahsi isteklerine saygı duyun

-hata yapması için ona fırsat verin, kimse düşmeden bisiklete binmeyi öğrenemez

-çok fazla kural koymayın ama olan kurallara da uyun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com