Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
esvet, hacerül, hikayesi, taşının

Hacerül Esvet Taşının Hikayesi

Eski 06-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İbrahim aleyhisselam, Allahü tealanın emriyle Kabe-i muazzamayı yapmak için Mekke’ye gitti Oğlu İsmail aleyhisselamı ve Hacer validemizi yıllar önce oraya bırakmıştı Hazret-i İbrahim, oğluİsmail aleyhisselam ile Zemzem Kuyusunun başında karşılaştılar Senelerdir hiç görüşemeyen baba-oğul, sevinçle birbirlerine sarılıp hasret giderdiler Zemzem kuyusunun başında oturdukları zaman İbrahim aleyhisselam; “Ey İsmail! Allahü teala, bana kendi zatı için bir beyt yapmamı emrediyor Sen de yardım eder misin?” buyurdu İsmail aleyhisselam da; “Elbette yardım ederim” diye cevap verdi İbrahim aleyhisselam; “Ya Rabbi! Kabe’yi nerede yapayım?” diye sual etti Cenab-ı Hak; “Biz sana onun yerini göstereceğiz”buyurdu Bir rivayete göre Kabe’nin yerini Cebrail aleyhisselam gösterdi Böylece İbrahim aleyhisselam, oğlu İsmail ile birlikte temel kazmaya başladı adem aleyhisselam zamanında kazılan temeli buldular Aynı temel üzerine, Kabe’yi inşa etmeye başladılar Cebrail aleyhisselamın tarifine göreİbrahim aleyhisselam, binayıİsmail aleyhisselamın getirdiği taşlarla yapıyordu Nihayet Kabe’nin duvarları yükseldi ve yukarıya taş yetişemez oldu Bunun üzerine büyükçe bir taş getirdiler İbrahim aleyhisselam bu taşa basarak duvarı örmeye devam etti Mübarek ayağının izi çıkan bu taşa Makam-ı İbrahim dendi Kabe’de tavaf namazı bu taşın bulunduğu yer olan Makam-ı İbrahim’de kılınır Binanın yapımında, melekler, taş getirmede İsmail aleyhisselama yardım ettiler Sıra Hacer-ül-Esved’e gelince İbrahim aleyhisselam; “Ey İsmail! İyi bir taş getir ki, hacılara işaret olsun!” buyurdu İsmail aleyhisselam bir taş getirdi İbrahim aleyhisselam; “Bundan daha iyi bir taş getir” deyince, Ebu Kubeys Dağından; “Cebrail aleyhisselam tufanda bana bir taş emanet etti Gel onu al!” diye bir ses işitti Bunun üzerine Hacer-ül-Esved taşı, Ebu Kubeys Dağından alınıp, Kabe’deki yerine yerleştirildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com