Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
duyarmı, görürmü, kişi, ölen

Ölen Kişi Bizi Duyarmı Görürmü

Eski 06-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ölen Kişi Bizi Duyarmı Görürmü

Ölünün Kendisini Yıkayanı, Teçhiz Edeni Tanıması Ve Kendi Hakkında Leh Ve Aleyhteki Sözleri İşitmesi

îmam Ahmed ve Taberani Evsaf da-ibn-i Ebi Dünya, Mervizi ve ibn-i Mende, Ebi Said el-Hudri (Radıyallahû anh) 'dan rivayet ettik-lerine göre;

Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Selîem) : «Ölen adam kendisini yıkayanı, taşıyanı, tekfin edeni ve kabirde uzatanı tanır» buyurdu

Ebu'l-Hasan bin Berra «Ravda» kitabında zayıf bir senedle ibn-i Abbas'tan rivayet ettiğine göre;

Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) :

«Her ölen gasilıni (yıkıyamnı) tanır Eğer cennetle müjdelense, taşıyanlara yalvarır, beni acele ***ürün, der Eğer cehenneml e müj*delense acele etmemeler ini rica eder»

İbn-i Ebi Dünya, Mücahid'den şunu rivayet etmiştir: «Kişi ölünce bir melek, ruhunu alır, onu kabre koyuncaya kadar O her şeyini; yıkayanını, taşıyanını görür»

îbn-i Ebi Şeybe, Abdurrahm an bin Ebi Leylâ'dan şöyle rivayet etmiştir:

-İnsan ölünce onun ruhu meleğin elinde kahr, kabre vann 8 melek ruhu oraya iade eder»

Ebü Nuaym, Amr bin Dinar'dan rivayet ettiğin göre şöyle de*miştir :

«Her ölünün ruhu meleğin elinde kalır Yıkanan cesedine nasıl yıkanıyor, nasıl kefenleni yor, Kabre doğru nasıl ***ürülüyor, diye hepsini müşahede ediyor

Tahta da yıkanınca ona;

«İnsanların sana yaptıkları senayı dinle!» denilir

İbn-i Ebi Dünya, Amr bin Dinar (Radıyallahû ettiğine göre:

t)'dan rivayet

«Her ölen kendisind en sonra ailesinde olacağı her şeyi bilir On*lar onu yıkarken, kefenlerk en o hep onlara bakıyoij»

Ibn-Ebi Dünya, Bekir bin Abdullah el-Müzniden rivayet etti*ğine göre şöyle demiştir:

«Her Ölenin ruhu meleğin elinde kalır Onu yıkarlarken, tekfin ederlerke n ve onların her yaptıklarını görür Eğer konuşmaya muk*tedir olsaydı, onların yüksek sesle ağlamalarını m en e derdi

Süfyan'dan rivayet edildiğine göre;

Ölü her şeyi tanır Hatta gasiline (yıkayıcısına) yıkama sıra-smda hafifçe ufalamasını arzu ederek yalvarır Melek tarafından, ona- «İnsanların sana yaptıkları senayı işit» denilir

Huzeyfe (Radıyallahû anh) 'dan şu rivayet edilmiştir:

«Ruh meleğin elinde kalır, cesed yıkanır Melek onunla bera*ber kabre kadar gider Üstü toprakla kapatılınca, ruhu cesede bıra*kır, işte insan o zaman kabir sualine muhatap olur»

Beyhaki, Huzeyfe'den şöyle rivayet etmiştir:

«Ruh meleğin elinde kalır Gasil cesedi sağa sola çevirir Kabre ***ürülünce, melek onun ruhu ile beraber cesedi taşıyanları takip eder Kabre konulunca, cesede ruhunu iade eder»

îbn-i Ebi Dünya, Abdurrahm an bin Ebi Leyla'dan şöyle rivayet etmiştir:

«Ruh meleğin elinde olur Melek cenazeyi takip eder Ve ona «dinle insanlar senin için ne derler?» diye söyler Kabre varılınca cesedle beraber ruhu kabre defneder»

îbn-i Ebi Necih'den şöyle rivayet edilmiştir:

«Her ölünün ruhu meleğin elinde kalır, boyuna cesedine bakar Nasıl yıkanır, nasıl tekfin edilir, nasıl kabre ***ürülür diye hepsini seyreder Kabre konulunca ruhu ona iade edilerek kabrinde oturur

Müslim ve Buhari, Enes (Radıyallahû anh)'dan şöyle rivayet etmişler:

Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) Bedir ölülerinin yanı başlarında durdu Onlara seslenere k:

«Ey filanın oğlu filan Rabbinizi n size vaad ettiğini hak olarak buldunuz mu? Çünkü ben Rabbimin bana vaad ettiğini hak olarak buldum»

Ömer (Radıyallahû anh) :

— Yâ Resûlullah, nasıl ruhsuz cesedlerl e konuşuyorsunuz, de*yince ResûluIIah (Saîlallâhû Aleyhi ve Sellem) :

— Siz onlardan daha fazla işitici değilsiniz Yalnız onlar bana cevap veremezle r» dedi

Ebû Şeyh mürsel olarak Abid bin Merzûk (Radıyallahû anh) 'dân rivayet ettiğine göre şöyle demiştir:

Medine'de, Camiye bakan bir kadın vardı; öldü Peygamber (Sal-lallâhû Aleyhi ve Sellem) 'm haberi olmadı Kabri yanından geçerken «bu kabir nedir (kimindir)? diye sordu

Ona «Ümmü Mihcen'in kabridir» dediler

Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) ;

— Camiye bakan kadın mı? dedi

— Evet, dediler

Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) hemen milleti safr 1 aş tirdi, cenaze namazını kıldı Sonra ölen kadına seslenere k: «Han*gi ameli daha hayırlı buldun?» deyince, sahabeler: «O işitir mi yâ Resûlullah?» dediler

Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) :

Siz ondan daha fazla işitir değilsiniz Denildiğine göre o kadın, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem)e: «Camiye bakmak-diye cevap vermiştir

Buharı ve Müslim, Ebu Said el-Hudri (Radıyallahû anhj'dan ri*vayet ettikleri ne göre, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) şöy*le buyurdu:

«Cenaze tabuta bırakılıp, kabre doğru taşmmca, salih ise «beni ***ürün» salih değilse, «yazık bana! Beni, nereye ***ürüyorsunuz» der insandan maada her şey onun sesini işitir Şayet insanlar onun sesini işitseydiler, ölürlerdi

Buhâri ve Müslim; Ebû Hüreyre (Radıyallahû anh) 'den rivayet ettikleri ne göre;

Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

—- «Cenazeyi acele ***ürün Salih ise onu hayra ***ürüyorsu*nuz Salih değilse o boynunuzd an atılacak bir serdir»

Ibn-i Ebi Dünya Ebû Said el-Hudri (Radıyallahû anh) 'dan yet ettiğine göre O:

nva-

(Bir ölü için) acele kabrine ***ürün Kabir zaruri bir yerdir Acele edin, kendisine hazırlanan hayrı ve şerri görecek,» diye em*retmiş

Bekr'ül-Müzeni'den şöyle rivayet edilmiştir:

«Ölü kabristan a acele ***ürülmesiyle sevinir» diye bana bşdi-rildi»

Eyyüb'dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:

«Ehli tarafından meyyitin kabre acele ***ürülmesi oiijra içil keramet ve ikramdır»

îbn-i Ebi Dünya Kabirler bahsinde Ömer bin Hattab tRadıyalla-hû anh) 'dan rivayet ettiğine göre Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

«Her ölünün cesedi tabuta bırakılıp, kabre doğru üç adım yürür*lerken ins ve cinden başka her şeyin işiteceği bir şekilde konuşur ve şöyle der:

«Ey kardeşlerim! Ey cesedimi taşıyanlar! Dünya beni aldattığı gibi sizi aldatmasın Zaman benimle oynadığı gibi sizinle oynama*sın Geride bıraktığımı vârislere bıraktım Kahhar olan Cenab-ı Hakk, kıyamette beni hesaba çekecektir Sız ise beni kabre ***ürüyorsunuz Oraya bırakıp vedalaşıyorsunuz»

îmam Ahmed, «Zühd»de Ümmü Derda (Radıyallahû anh),'dan rivayet ettiğine göre şöyle demiştir:

«Ölü tabuta bırakıldığı an, şöyle bağırır;

Ey ehlim! Ey komşularım! Ey beni taşıyanlar! Dünya beni al*dattığı gibi sizi aldatmasın Benimle oynadığı gibi sizinle oynama*sın Çünkü ehil ve akrabalarım hiç bir günahımı üstlenmediler»

îbn-i Neccâr'ın tarihinde Muhammed bin Neccâr'dan şöyle ri*vayet edilmiş :

«Muhammed bin Neccâr Mervizi'nin arkadaşlarından idi Hallal faziletin den dolayı onu Öne sürüyordu»

O dedi ki:

«Ben bir ölüyü yıkarken aniden gözlerini açıp elimi tuttu Yâ Ebâ Muhammed, bu savaş için iyi hazırlık yap,» dedi

Allah daha iyi bilir [1]

[1] İmam Celaleddi n Es-Suyuti, Kabir Alemi, Kahraman Yayınları: 171-176

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com