Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
carlos, ilich, jackal, ramirez, sancheznamı

Ilich Ramirez Sanchez-Namı Diğer Jackal Carlos

Eski 06-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ilich Ramirez Sanchez-Namı Diğer Jackal Carlos

O, Dünyayi Yillarca Pesinde Kosturdu!

'Çakal' lakabiyla taninan Carlos yani Ilich Ramirez Sanchez, adini ilk kez duyurdugu 70'lerden itibaren en çok aranilan, en çok konusulan teröristlerden biriydi
1949 Caracas Venezüella dogumlu, babasi Marksist bir avukat, 1959'da komünist partiye katildi 1966'da babasiyla annesi bosandi Annesiyle birlikte Londra’ya tasindi babasi onun Sorbon Üniversitesine gitmesini isterken o Moskova’daki Patrice Lumumba'ya yazildi 1970'te bu okuldan atildi Bundan sonra Amman, Ürdün’de bir Filistin egitim kampina katildi

1973'de bir Yahudi suikastini eline gözüne bulastirdi Fransa’yi bombalama eylemleri ile birbirine katti Ona yakin bir isim yakalanip sorgulaninca polis Carlos'u yakalamak üzereyken, 3 polisi öldürüp Brüksel üzerinden Beyrut’a kaçmayi basardi OPEC Viyana eylemini burada planladi Basarili oldu 60 rehine ile uçakla Cezayir’e, sonra da Libya’ya kaçarken, rehineleri parti parti birakti

1976'da Yugoslavya’da tutuklanip Bagdat’a gönderildi Yemen’de kendi grubunu kurup Stasi ile baglantiya geçti Romanya için birkaç rejim muhalifini öldürdü 1982'de Magdalena Kopp (karisi) ile birlikte basarisiz bir nükleer istasyon sabotaji tecrübesi yasadi Karisi ve gruptan birileri yakalaninca Avrupa’daki Fransiz hedeflerine saldirdi Bu hareketi onu kullanan ülkelerden tepki çekti ve Macaristan’dan sinir disi edildi Onu, sadece Suriye kabul etti Karisi ve kizi ile Sam’a yerlesti Irak ile yakinlasmasi sonucu Suriye de onu disladi Önce Ürdün’e, sonra Sudan'a gitti Sudan'daki asi tavirlari tepki çekti
Bugün Salim Muhammed Nuri adini kullanan ve tam olarak açiga çikarilamayan gizli baglantilari, acimasizligi, sogukkanliligiyla bir efsaneye dönüsen Carlos, 15 Agustos 1994'de Sudan'da CIA ve Fransizlar tarafindan kurulan tuzak ile tutsak edilerek Fransa'ya getirildi ve burada yapilan mahkeme de ömür boyu hapse mahkum edildi

1975'de iki Fransiz ajan ve bir Lübnanli muhbiri öldürdügü iddiasiyla daha önce Carlos'un giyabinda yürütüp 'müebbet' ceza verdigi dava, 12 Aralik'ta basladi ve 24 Aralik'ta sona erdi

Yargicin mesleginiz ne sorusuna 'profesyonel devrimci' cevabini veren Carlos, kayitlara geçecek adresinin de 'Tüm Dünya' olmasini istedi Davanin basindan beri yargiç ve Carlos arasinda sürekli bir irade savasi vardi Yargicin kendi üstünlügünü kabul ettirmek istemesine, 'Ben sizin emir eriniz degilim Benim kim oldugumu aklinizdan çikarmayin, bana saygili olun' cevabini verdi

Davanin sonuç kisminda dört saatlik bir konusma yapti Konusmasinda 'Mahkeme karari benim için ikinci planda Ben ne mahkeme kararini, ne de bu mahkemenin yetkisini taniyan uluslararasi devrimci savasçiyim' diyen Carlos, kararin okunmasindan sonra 'Beni müebbet hapse mahkum edebilirsiniz ama bilin ki, bu beni hiç korkutmadigi gibi, kilim bile kipirdamiyor' dedi

Pek çok devletin sistem muhaliflerini öldürmek için kullandigi bir suikastçi ve terörist su an hapiste ve Fransa’da olmasinin nedeninin Fransa ve ABD’nin bir sürü kirli isini halletmesi oldugu söylenmektedir Gladio üyesi oldugu ve Brüksel’deki baglantilarinin onu devamli kurtardigi, Operation Condor dahilindeki islere bulastigi yönündeki kanitlar da bu söylentileri güçlendiriyor

Terör konusundaki bilgisini ise Küba'da aldigi egitime baglayanlar oldugu gibi, bunu KGB'ye borçlu oldugunu söyleyenler de bulunuyor

Devlet adamlarina suikasttan Nasa laboratuarlarina sizmaya kadar bir çok önemli eylem yapti

Su anda 63 yasinda, Fransa’da cezaevinde, Avukatiyla evli, devrimci Islam kitaplari yaziyor

KRONOLOJI
-1975'de Müslüman olan Çakal Carlos, Salim Muhammed Nuri adini aldi
-En ünlü eylemi 1975'te Viyana'daki OPEC toplantisinda aralarinda 10 petrol bakaninin da bulundugu 70 kisiyi rehin almasi oldu
-Bir Ingiliz is adaminin öldürülmesi ve Londra'daki bir Israil bankasina el bombali saldiri 75'li yillardaki bazi eylemleridir
-1980'lerde eylemlerini Fransa'da yogunlastirdi
-Hava alanlari, caddeler ve toplanti yerleri hedefleri arasindaydi
-Avrupa'daki eylemleri sirasinda Lübnan, Yemen, Suriye, Irak ve Libya gibi ülkelerde saklandi
-1980 itibariyle Carlos dünya'nin en çok aranan adami olmustu: CIA, Fransiz Istihbarati ve Interpol pesindeydi
-CIA'nin düzenledigi bir suikasttan da kurtuldu
-1982'de Fransa'daki bir nükleer reaktöre saldirisi basarisiz oldu
-Beyrut'ta bir Fransiz binasi, Fransa topraklarinda bir tren, Avusturya'daki Fransiz elçiligi,
Paris'te bir lokanta hedefleri arasindaydi

1994'te Sudan'da yakalanana kadar Carlos bir efsane olarak kaldi 1997'de Fransiz mahkemesince müebbet hapse mahkum edildi

Hapishaneden telefonla katildigi Fransiz M6 televizyonuna söyle diyordu: "Hesabima göre, düzenledigimiz operasyonlarda 1500'den çok ama 2000'den az insan öldü Bu soru bana daha önce de soruldu ama cevabim aynidir: bu insanlarin % 10'u bile masum degildi

CARLOS'A ÖMÜR BOYU HAPIS CEZASI
15 Agustos 1994'de Sudan'da tutsak edilerek Fransa'ya getirilen ve "Çakal Carlos" lakabiyla taninan Venezüellali devrimci Ilich Ramirez Sanchez, Fransiz emperyalizmi tarafindan ömür boyu hapse mahkum edildi
Fransiz emperyalizminin, 1975'de iki Fransiz ajan ve bir Lübnanli muhbiri öldürdügü iddiasiyla daha önce Carlos'un giyabinda yürütüp "müebbet" ceza verdigi dava, 12 Aralik'ta basladi ve 24 Aralik'ta sona erdi
Ilich Ramirez Sanchez Venezüellali olmasina ragmen Filistin halkinin kurtulus mücadelesine destek amaciyla özellikle ‘70'li yillarda birçok eylem örgütledi Devrimcilik anlayisi, çizgisi tartisilabilir, elestirilebilir, ancak her seye ragmen devrimci bir öze sahip oldugu, tutsak edilisinden bu yana geçen süre içerisinde ve mahkemedeki tavirlariyla gösterdi Emperyalizmin mahkemesinden icazet ve af dilemedi
Yargicin mesleginiz ne sorusuna "profesyonel devrimci" cevabini verdi Davanin basindan beri yargiç ve Carlos arasinda sürekli bir irade savasi vardi Yargicin kendi üstünlügünü kabul ettirmek istemesine, "Ben sizin emir eriniz degilim Benim kim oldugumu aklinizdan çikarmayin, bana saygili olun" cevabini verdi
Davanin sonuç kisminda dört saatlik bir konusma yapti Konusmasinda "Mahkeme karari benim için ikinci planda Ben ne mahkeme kararini, ne de bu mahkemenin yetkisini taniyan uluslararasi devrimci savasçiyim" dedi Carlos kararin okunmasindan sonra "Beni müebbet hapse mahkum edebilirsiniz ama bilin ki, bu beni hiç korkutmadigi gibi, kilim bile kipirdamiyor" diyerek sol yumrugunu havaya kaldirip "Yasasin Devrim" slogani atti

ÇAKAL CARLOS: TERÖRIST SALDIRI BUSH'A YARAR
Fransa'da hapis yatan dünyanin en azili teröristlerinden “Çakal Carlos” lakapli Venezüellali terörist Ilich Ramirez Sanchez, “ABD'de olabilecek yeni bir terörist saldirinin, ABD Baskani George Bush'un baskanlik seçimlerini yeniden kazanmasini saglayacagini” öne sürdü
Carlos, “El National” adli Venezüella gazetesine yaptigi açiklamada, “ABD'de genis çapli bir terörist saldiri durumunda halk geleneksel olarak baskomutaninin etrafinda kenetlenecek ve küçük Bush yeniden seçilecek” dedi
Demokrat aday John Kerry'nin seçimi kazanmasi durumundaysa “o zaman sadece üslup degisimi olacagini” ileri süren Carlos, ”Kerry'nin ayni hegemonyaci saldirgan politikayi sürdürecegini, ancak bu politikayi daha etkili, akillica ve kurnazca yürütecegini” iddia etti
70'li ve 80'li yillarda sayisiz terörist saldiri düzenleyen, önemli diplomatlari ve bakanlari rehin alan ve birçok kisinin ölümüne neden olan 54 yasindaki Çakal Carlos, 1997 yilinda Fransa'da ömür boyu hapse çarptirilmisti (aa) 20092004

ÇAKAL CARLOS CEZAEVINI PROTESTO IÇIN AÇLIK GREVINDE
Fransa'da ömür boyu hapis cezasina çarptirilan ‘Çakal Carlos' lakapli uluslararasi terörist Ilich Ramirez Sanchez, cezaevi kosullarini protesto etmek için açlik grevine basladi Çakal Carlos'un avukati Isabel Coutant, müvekkilinin geçtigimiz çarsamba gününden bu yana açlik grevinde oldugunu açikladi Seker hastasi olan Carlos, geçen yil mayis ayinda Fresnes Cezaevi'ndeki tecrit hücresine konulmasini protesto etmek amaciyla iki gün açlik grevine gitmisti Çakal Carlos, Fransa'da iki polisi öldürmek ve çesitli bombali eylemler düzenlemek suçundan 1997 yilinda ömür boyu hapis cezasina çarptirilmisti Paris, aa 01122004

ÇAKAL CARLOS AIHM'E BASVURDU
Tarihin en büyük teröristleri arasinda gösterilen Çakal Carlos, Fransa'daki cezaevinde insan haklarina aykiri muamele gördügü gerekçesiyle Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne (AIHM) basvurdu
Gerçek adi Ilich Ramirez Sanchez olan Venezuela dogumlu Çakal Carlos, avukati araciligiyla yaptigi basvuruda, cezasinin 8 yilini kogusta tek basina geçirdigini ve bunun Avrupa Insan Haklari Sözlsmesi'ne aykiri oldugunu belirtti Cezaevinde alçaltici muamele gördügünü ve yetkililerin, dogru prosedürü uygulamadigini ileri süren Carlos, küçük, kirik dökük bir hücrede tutuldugunu ve sadece günde iki saat yürümesine izin verildigini öne sürdü Carlos, tehlikeli yapisi ve cezaevindeki güveni tehdit ettigi gerekçesiyle 1994-2002 yillari arasinda tek basina küçük bir kogusta tutulmustu

ÇAKAL CARLOS RADIKAL ISLAMCI ÖRGÜT IBDA-C’NIN YAZARI OLDU
Dünyanin en ünlü suçlularinin basinda gelen Ilich Ramirez Sanchez ("Çakal" Carlos) yasadisi örgüt IBDA-C'nin yayin organinda yazar oldu
'Çakal' Ilich Ramirez Sanchez, nami diger Carlos ya da Müslüman adiyla Salim Muhammed, ekim ayindan itibaren, yasadisi IBDA-C örgütünün yayin organi oldugu öne sürülen Aylik Dergisi'nin daimi yazari oldu
Dergi, Carlos?un yazarligini "Gönüldas Carlos 'Aylik' dergisi için her ay bir makale yazacaktir Kendisine 'Hosgeldin' diyor ve sevenlerine müjdeliyoruz" diye duyurdu Aylik Dergisi Genel Koordinatörü Ünsal Zor, Carlos’un ilk yazisinin derginin ekim sayisinda yayinlanacagini söyledi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com