Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alem, haftanın, konusu, sanal

Haftanın Konusu Sanal ALem...

Eski 06-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şimdi bu konuyla ilgili sayfalarca yazı bulmak bile mümkün ama bunu hazırcılığa yorduğum için yapmak istemiyorum tamam konuyla ilgili bir çok şey okurum ama sonuçta kendi fikrim benim için önemlidir

Şimdi sanal alem banal alem deyip beylik laflar etmeye gerek yok bence arkadaşlar yani sonuçta bunu seviyoruz onun için yapıyoruz yani şimdi burayı bir aile gibi düşünün sizin dediğiniz gibi sanal da olsa herkes yurdun değişik yerinden hatta yurt dışından olanlar bile var yani şimdi bu bizim sosyal hayatımızın içine kapanıklığımızın bir simgesimi bence hayır yani bu bilemiyorum bana göre mutluluğun paylaştıkça arttığı üzüntünün paylaştıkça azaldığı teorisinin bence açıklamasına çok iyi bir ortam

Yani hepimiz yurdun değişik yerlerinde değişik işlerle uğraşan değişik yaş grubuna değişik mesleklere sahip insanlarız ve burda konuştuğumuz insanları belki hiç göremiyeceğiz ama bu bizim sanal olduğumuzu karşıdakini öyle gördüğümüz anlamına gelmez aslında bu sanal alem sözü de bana çok yanlış geliyor sahtecilik arkadaşçılık dermiş gibi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-22-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Hem yararları, hem de zararları bulunan internet(sanal alem), içerisinde her şeyi barındıran koca bir sanal dünya Bu dünyada aradığınız her şeyi bulduğunuz gibi istemediğiniz şeylerle de karşılaşabilirsiniz Özellikle müstehcen filmler ve resimlerin, gençliğin önünde en büyük tehdit olduğu kaydediliyor

Halkın özellikle de gençlerin dilinde internetin tanımı, kolay erişim ve argo tabiriyle “beleş” iletişim Gençlerin ödevlerini hazırlamada, daha cok chat ve oyun oynama da kullandığı internet son yıllarda hayatımızın büyük bir bölümünü işgal etmektedirAslında Gerçekleri inkârıdır sanal alem demek daha dogru bencesanal alem dogru amacla kullanıldıgı zaman faydalıdırtbi hayatımızı kolaylastıran yönleri vardır

Devir teknoloji ve internet devri… Hal böyle

olunca da; bankacılık işlemlerinden alışverişe, hatta insan ilişkilerine

kadar her şey sanal alemde yaşanır olduİşte bu da son günlerin en

revaçta, alternatif ilişki şeklini doğurducinsellik bile sana alemde yasanır oldu

Var olduğunu zannettiğimiz bir alem bu sanal alem dedikleri Sihir gibi bir şey

Sanal çöpçatan görevini de üstleniyor

Eskiden buram buram hasret kokan mektupların yerini, şimdilerde alan e-posta (mail) mektup kültürümüzü de yok etme tehdidi taşıyor Henüz birkaç kuşaklık ömrü daha kalan mektup yeni yetişen neslin artık tercihleri dışında kalıyor Askerler yavuklularına artık saf aşklarının barındığı mektupları değil, soğuk sayfalarla, ilginç karakterler barındıran e-postalar gönderiyor

Genelde Sanal Sohbeti hayatında bir tarz olarak kalıcı hale getiren kişilerde gerçeğe karşı bir özgüven probleminin varlığı dikkati çekmektedir Genelde sosyal hayata açık kişilerin internette çok zaman geçirmedikleri gözlemlenmiştir Daha çok içe dönük insanlar sanal sohbetle daha ilgililer Chat bu yapıyı daha çok besliyor Gerçek hayatta konuşamayan, beğenilmeyen, dışlandığını düşünen bir kişi zamanının çoğunu internette, chat yaparak geçirmektedirEşiyle çok yüzeysel tartışmalar yapıp problem yaşayan birçok kadın ve erkek internet üzerinden tanıştıkları kişilerle bu problemleri paylaşmaktadır Bu paylaşım farklı cinsleri birbirlerine yakınlaştırarak yeni bir ilişkiye kapı aralamakta ve var olan bir kurumu yıkmaktadır Bazen bu durum aile kurumunu dağıtmasa da aldatma diye ifade edilen bir başka soruna sebep olmaktadır

Anne ve babalara cok iş düsüyor

İbn-i Sina’nın tabiriyle “çocuklar muma benzer, çocukluklarında kolay şekil alır, geleceğe bunları sağlam taşırlar” Çocukluk yaşantıları insanın geleceği ile ilgili çok büyük önem taşır Böyle hassas bir dönemde çocukların her konuda olduğu gibi internet konusunda da anne ve babalarına ihtiyacı vardır

Valla o kdr göreceliki bu sanal alem yazdıkca bitiremiyorum

işte islam ilmihalinden alınan bugünleri anlatan güzel bir sözpeygamber kıssaları ya da enbiya tarihinde (Kıssâsu'l-Enbiyâ) sanırım her seyi acılklıyor sanal alem hakkında

-Bir düğmeye basınca insanların sesini yanında gibi duyacaksınız sureti hemen karşınıza gelecek…, hatta bir insan dünyanın her tarafından bir anda olabilecek, mesafeler çok kısalacak, bir aylık yollara bir günde gidilip gelinecek…,işte o zamanlar insan sureti ( resim, fotoğraf, heykel ) yapmak en geçerli meslek haline gelecek, bina, zina, yalan, talan çoğalacak, hatta bunları yapanlar çok revaçta olacak, baş üstüne taç olacaklar ……

Bence yararından cok zararı var sanal alemin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-22-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Haftanın Konusu Sanal ALem

Haftanın Konusu Sanal ALem

Ewet Arkadaşlar Bu haftanın konusu SANAL ALEM

Ewet bu tarz konuları bir çok kez tartışmış olsakta ilk kez bu kadar kapsamlı tartışmaya açiyorum

Bilirsiniz ki sanal alemde aşk yaşanır, hırsızlık yapılır, temiz ticaret yapılır para kazanılır ki az görünen bir olaydır

iş bulunur gibi bir çok kolaylık ve güzellik

Şimdi bunların iyi ve kötü yanlarını tartışmaya açıyoruz ve bunun yanı sıra sanalda nasıl davranılmalı ve sanalda güven gibi konuları yorumlamanızı bekliyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com