Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayet, güzel, hadis, söz

Bir Ayet, Bir Hadis ve de Bir Güzel Söz

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

AYET

"Her şeyi yaratıp ona bir nizam veren ve mukadderatını tayin eden Allah, yüceler yücesidir" (el-Furkan 25/2)

HADİS

Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah`ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahman`ın iki parmağı arasındadır Onları istediği gibi çevirir"

GÜZEL SÖZ

" "Tasavvuf, Hakk’ın, seni senden öldürmesi ve seni kendisiyle diriltmesidir"

Cüneyd-i Bağdadi

MUHABBETLE KALIN EFENDİM

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

سْـــــــــــــــــــــ ـمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

AYET

“Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz: İyiyi-güzeli emredersiniz, kötü ve çirkinden alıkoyarsınız, Allah’a iman edersinizEhlikitap da iman etseydi, kendileri için elbette hayırlı olurduİçlerinde müminler vardır ama onların çokları fasıklardır” (Al-i İmran suresi,110ayet)

HADİS

* Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Yaptığın iyilik sebebiyle seviniyor ve yaptığın kötülük sebebiyle üzülüyorsan sen müminsin"

(Ebû Ümâme radıyallahu anh Taberânî)

BİR GÜZEL SÖZ

Mahmud Sami Ramazanoğlu(ks) sohbetlerinde nefs düşmanının insana kurduğu tuzaklardan bahseder ve nefislerin tehlikesinden korunabilmek için şunları tavsiye buyururlardı:

1Açlık ve az yemek, oruca devam,

2Az uyumak ve teheccüde devam,

3Huşu ile ibadet, manasını düşünerek Kur'an okumak,

4Zikr-i daim içinde bulunmak,

5Salih ve sadıklarla beraber olmak

MUHABBETLE KALIN EFENDİM

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com