Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mehmet, önder

Mehmet önder

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mehmet önder

MEHMET ÖNDER

1926 Yılında Konya’nın Çumra İlçesi’nde doğan Mehmet Önder, Konya Lisesi’nin ardından, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirerek Konya Müzesi’ne atandı 1963 yılı sonuna kadar bu müzenin müdürlüğünü yaptı 1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, 1967-74 yılları arasında Kültür Müsteşarı görevlerinde bulundu 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği’ne atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kaldı Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri oldu 1987 yılında emekli olan Mehmet Önder,Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliği’ne getirildi Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi de olan Dr Mehmet Önder, yurt içinde ve yurt dışında yüze yakın uluslar arası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler verdi Mehmet Önder’in Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanmış 74 kitabı ve bine yakın makalesi vardır Mehmet Önder binbir emekle topladığı toplam 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi’ne hibe etmiştir Mehmet Önder, 2004 yılı Ağustos ayında hayatını kaybetti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com