Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çeşitleri, kafiye

Kafiye çeşitleri

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kafiye çeşitleri

YARIM KAFİYE:

Tek ses benzerliğine dayanan kafiyedir

dizildi

yazıldı

TAM KAFİYE:

İki ses benzerliğine dayanan kafiye türüdür

karanlık

artık

ZENGİN KAFİYE:

Üç ya da daha çok ses benzerliğine dayanan kafiye türüdür

yolculuk

soluk

CİNASLI KAFİYE:

Anlamları ayrı, fakat yazılış ve okunuşları aynı olan kelime ve kelime gruplarının mısra sonunda tekrarı ile oluşan kafiyedir

vakit çok geç

nasıl geçersen geç

Kafiye en az iki mısranın sonunda yer alan kelimelerdeki son seslerin benzeşmesine denir Benzer sesleri bünyesinde bulunduran bu kelimelerin, mana bakımından birbirinden farklı olmaları gerekir Sesçe benzer, manaca farklı olmak kafiyelerde aranan temel şarttır Aynı manaya gelen kelimelerin tekrarıyla kafiye yapılamaz

Kafiyelerin birbirine uygun olan son harflerine «revi» adı verilir Mısra sonlarında görülen kafiyelerden ayrı olarak, mısra içlerinde de kafiye olabilir Bu çeşit kafiyelere iç kafiye, ayni şiirde sık sık tekrarlanan kafiyeye ise ana kafiye adı verilir

Kafiyeler ses benzerliklerinin azlığına, çokluğuna ve özelliğine göre dörde ayrılır:

a) Yarım kafiye

b) Tam kafiye

c) Zengin kafiye

d) Cinaslı kafiye

a) Yarım Kafiye: Kafiyeyi meydana getiren kelimenin yalnız son sessiz harfinin benzeşmesi ile yapılan kafiyelere denir Daha çok Saz Şairleri tarafından kullanılan bu kafiye'lerde tek sessiz harfin benzeşmesi esastır

b) Tam Kafiye: Kafiyeyi meydana getiren kelimenin son sessiz harfi ile ondan önceki sesli harfinin benzeşmesi halindeki kafiyeye denir Bir sessiz, bir sesli harfin benzeşmesi esasına dayanır

c) Zengin Kafiye: Kafiyeyi meydana getiren kelimenin benzeşen sesleri tam kafiyeninkinden, yani ikiden daha fazla olursa, böyle kafiyelere zengin kafiye adı verilir İkiden fazla harfin benzeşmesi esası üzerine kurulur

d) Cinaslı Kafiye: Yazılışları ve söylenişleri ayni, fakat manaları farklı olan kelimelerle yapılan kafiyelere denir Cinaslı kafiyelerde kafiyeyi meydana getiren kelimelerdeki bütün seslerin benzer, fakat manaların mutlaka farklı olması şarttırŞiir, [[dil]]in anlam, [[ses]] ve [[ritim]] öğelerini belli düzen içinde kullanarak, bir olayı ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatına verilen isim Şiirde dil yalnızca bir iletişim aracı olmakla kalmaz, başlı başına bir amaca da dönüşür

Şiir hakkındaki detaylı bilgiyi görüntülemek için tıklayınız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com