Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çanakkale

Çanakkale...

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çanakkale...

Çanakkale Türkiye’nin Kuzeybatı yönünde Gelibolu yarımadası ve Anadolu’nun uzantısı olan Biga yarımadası üzerinde toprakları olan bir ilmizdir

Yüz ölçümü 9737 kilometrekaredirGüneydoğu yönünde Balıke-

sir,batıda Ege denizi,kuzeybatıda Edirne ili,kuzeyde Tekirdağ ili ile Marmara denizi tarafından çevrelenmiştir

Nüfus ve İdari Bölüm:

Merkezle birlikte 12 ilçe,568 köy ve 34 belediye bulunmak-

tadırİlçeleri;Ayvacık,Bayramiç,Biga,Bozcaada ,Gökç eada,Çan,Eceabat, Ezine,Gelibolu,Lapseki ve Yenice’dir

İklim:

Çanakkale ilinde Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş iklimi hüküm sürmektedirYağışlar genellikle bahar ve kış aylarında görülürYazlar kurak ve sıcaktırKuzey rüzgarları hakimdir

Ekonomik Yapısı:

Çanakkale’de üretim yapılan tarım alnları %55 oranındadır

Hububat,ayçiçeği,zeytin,sebze ve meyve,üzüm üretimi ile hayvancılık en önemli gelir kaynağıdır

Çanakkale balıkçılık bakımından önemli potansiyele sahiptir

Ayçiçeği Çanakkale’nin önemli tarım ürünlerindendir

Sosyal Yapı:

Çanakkale’nin nüfusu yaklaşık 450000’dirÜlkemizin bazı bölgelerine göre oldukça gelişmiş bir ildirÖnemli sorunları yokturEğitim ve öğretim durumu Türkiye ortalamalarına göre yüksek düzeydedirKuruluşu yeni olmakla beraber her geçen gün gelişen 18 Mart Üniversitesi ilin sosyal yapısının yükselmesine neden olan bir eğitim kuruluşudur

18 Mart Üniversitesi rektörlüğü

Kültür ve Turizm:

Çanakkale ili tarihi boyunca önemli kültürlere sahne olmuştur

Sahip olduğu turistik,tarihi ve kültürel zenginlikleri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com