Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ölçekler

{Ölçekler...}

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

{Ölçekler...}

ÖLÇEKLER

Kesir Ölçek

Çizgi (Grafik ) Ölçek

Kesir Ölçek: Kesirlerle ifade edilen ölçeklerdir Kesir ölçekte birim yazılmaz Her zaman cm cinsindendir

Örnek: Gerçekte 90 km olan Manisa-Soma arası haritada 6cm ile gösterilmiştir Haritanın ölçeği nedir?

Gerçek Uzunluk= Harita U x ölçek Paydası

Örnek:1/200000 ölçekli haritada 16cm ile ölçülen bir uzunluk gerçekte kaç km’dir?

GU= 16x200000=3200000cm=32 km

Örnek: Gerçekte 250 km olan bir yol 1/1250000 ölçekli haritada kaç cm ile gösterilir?

***Ölçek ne kadar değişirse değişsin, gerçek alan , gerçek uzunluk, coğrafi konum değişmez

ÇİZGİ (GRAFİK ) ÖLÇEĞİ

*Çizgilerle ifade edilen ölçeklerdir Bu ölçekte çentikler arasındaki uzaklık farkı birbirine eşittir

***Bir yolun gerçek uzaklığı ile kuş uçuşu uzaklığı arasında fark fazla ise o yol engebeli bir yerden geçmektedir Fark az ise yol düz bir yerden geçmektedir

YER ŞEKİLLERİNİ GÖSTERME YÖNTEMLERİ

1 Renklendirme Yöntemi: Fiziki haritalarda kullanılır Her renk belirli bir yüksekliği göstermek için kullanılır

2 Tarama Yöntemi: Bu yöntemde eğimin fazla olduğu yerlerde taramalar sık, kalın ve kısa geçirilirken eğimin azaldığı yerlerde uzun, ince ve seyrek geçirilmektedir Düz yerler ise boş bırakılmaktadır

3 Gölgeleme Yöntemi: Haritanın bir köşesinden 45 açıyla ışık geldiği varsayılmaktadır Buna göre ışık alan yerlerde herhangi bir işlem yapılmazken, ışık almayan yerde gölgeleme yapılmaktadır Tek başına kullanışlı değildir

4 Kabartma Yöntemi: Maket türü haritalardır Yer şekillerini en iyi gösteren haritalardır Fakat yapılması ve taşınması zor olduğundan pek kullanışlı değildir

5 İzohips (eş yükselti) Yöntemi:

İzobat: Eş derinlik (deniz ve göllerde kullanılır

İzoterm: Eş sıcaklık

İzobar: Eş basınç

İzohyet: Eş yağış

İzohel : Eş güneşlenme

İZOHİPSLERİN ÖZELLİKLERİ

A noktası bir boyundur ve yükseltisi 150-200 m arasıdır

Kıyı çizgisi sıfır metredir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com