Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amasra

Amasra..!

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Amasra..!

Amasra’nın önemli tarihi eserleri Amasra Kalesi, Fatih Camisi, Bedesten, Büyük Ada Kilisesi, Kuşkayası yolanıtıdır Türkiye’de turizme kapı açan ilk belde olan Amasra; batı Karadeniz’de, defne, şimşir, ıhlamur, kestane ve çam ormanlarıyla kaplı kıyı dağlarının eteğinde, iki doğal limanlı bir yarımadanın üzerinde kurulmuştur Seminos adıyla ünlenişi MÖ 12 yüzyıla kadar gerilere giden, bu romantik kasaba; Strabon’a göre İlkçağ’da şimşirleriyle tanınmıştı Dalgakıranlarla korumaya alınan limanlarına, Akdeniz’in, Ege’nin ve Karadeniz’in ticaret gemileri uğruyordu Latin ozanları Catullus, Virgillus da Gidoros’un ve Amasra’nın şimşir ormanlarını betimleyen şiirler yazmışlardır Kasaba, işlek bir liman ve bağımsız site özelliğini MÖ 4 yüzyıla kadar korudu ve bu uzun dönem boyunca Sesamos’ta, bir yüzünde Zeus’un, diğer yüzünde Demeter’in figürleri görülen paralar basıldı Helenistik Dönemin (MÖ 323-30) ilk yıllarında, burada kendi adına yeni bir kent kuran Prenses Amastris’in bölgeye gelişinin uzun ve serüvenlerle dolu gerçek bir öyküsü vardır Pers İmparatoru Dareios III’ün yeğeni, Bakteria Satrapı Oxyartes’in (Huşyar) kızı olan Amastris, MÖ 329’da ailesiyle birlikte Makedonya Kralı Büyük İskender’e tutsak düşmüş; Susa’daki görkemli düğünle General Krateros’la evlendirilmiş, kısa süren bu evlilikten sonra MÖ 322’de Heraklia (Ereğli) Tiranı Denys’le ikinci evliliğini yapmıştı Denys’in kral sanını alması ile o da kraliçe oldu Eşinin ölümünün ardından, oğullarının naibesi olarak Ereğli, Filyos, Sesamos ve Gidoros’u yönetti MÖ 302’de Trakya Kralı Lysimachos’la üçüncü evliliğini yaptı İki yıl süren bu evliliğin ardından, oğullarını Ereğli’de bırakarak Sesamos’a çekildi ve bu küçük siteyi Helenistik üslupta yeni baştan kurmayı tek amaç edindi Tieion (Filyos), Kromna (Tekkeönü), Kytoros (Gidoros) kıyı kasabalarının halklarını Sesamos’a topladığı gibi, tüm olanaklardan yararlanarak küçük fakat özenle planlanmış göz kamaştırıcı bir site kurdu Bunun için uzak yerlerden mermerler; yakındaki ocaklardan ak taşlar, çevre ormanlardan dayanıklı ağaçlar taşındı Zeus Strategos, Hera ve Mitra için tapınaklar, iç kısımda akropol, aristokratlar mahallesi, plasteralar, limanlara rıhtım ve dalgakıranlar inşa edildi Amastris, kendi sarayını ise güneybatı yamaçta taraçaların üstüne yaptırtmıştı MÖ 295’te bağımsızlığını ilan eden Amastris’in ne asmalı bahçeli sarayından ne de kurduğu kentten günümüze ulaşan kalıntılar yoktur Adına kesilen bronz paraların ön yüzünde Mitra’nın başı, arka yüzünde ise yüksek arkalıklı bir tahta oturmuş, chiton ve peplos kuşamlı, uzun asası arkasında, avucunda Eros’u ya da Nike’yi tutar durumda Kraliçe’nin kendi resmi vardır Karşısında gizemli bir çiçek, arkasında ise Kraliçe Amastris anlamını veren Amastris-Basilisis sözcükleri görülmektedir
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com