Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünyanın, nehri, uzun

Dünyanın En Uzun Nehri

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünyanın En Uzun Nehri

Dünyanın En Uzun Nehri Ve Özellikleri

Nil nehri Etiyopya'nın yüksek yerlerinden kaynağını alan Mavi Nil, Hartum (Sudan)'da Beyaz Nil ile birleşerek Mısır'ın doğusunu kuzey-güney yönünde katederek Akdeniz'e dökülür Nehrin uzunluğu 6670 kmdir Nil nehri Mısır içinde çok uzun bir mesafe kat etmesine rağmen hemen hiç bir kol almaz Nil'in Mısır'ı geçtiği 1500 km uzunluğunda ve ortalama 10 km genişliğinde saha boyunca tarım yapılır Asvan barajı yapıldıktan sonra Nil'in Mısır'da yaptığı taşkınlar durdurulmuştur Kuzeydoğu Afrika’da büyük bir nehir 6640 kilometrelik uzunluğu ile dünyânın en uzun, 3200000 km2 su alma alanı ile dünyânın üçüncü büyük nehridir Nil’in su alma havzasında bir grup göl bulunur Bunlardan biri olan Victoria, dünyânın ikinci büyük gölüdür Nil, başlangıçta Beyaz Nil (esas kol) ve Mavi Nil olarak iki ana kol hâlinde doğar ve bu kollar Hartum’da birleşir

4187 mil (6,695 km) uzunluğundadır Afrika Kıtası'nın üçte birini kaplar Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: Beyaz Nil, Mavi Nil ve Atbera Nehrin en uzaktaki kaynağı Burundi'deki Doğu Afrika Göller Bölgesi'ndeki Kagera Nehri olarak doğar ve Assuan Barajı'nın aşağısında Mısır içlerinde kuzeye doğru akmak suretiyle Kahire yakınlarında Nil deltası ile son bulur

Mısır'da Nil Nehri'nin sulama amacıyla kullanılması çok eski bir geçmişe dayanır 19 yüzyılda baraj ve kanalların yapımı ile daha geniş bir alanda ve sürekli sulama olanağı sağlanmıştır Nil Nehri üzerinde bulunan Assuan Barajı hem sulama, hem de elektrik üretiminde Mısır için hayati bir önem taşımaktadır Nil Nehri tarih boyunca ve günümüzde taşımacılıkta da yoğun olarak kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com