Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hayatı, kanıkın, orhan, veli

orhan veli kanıkın hayatı

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

orhan veli kanıkın hayatı

ORHANVELİ KANIK’IN HAYATI İstanbulda doğmuştur (1914) Cumhurbaşkanlığı Bando Heyeti şeflerinden Veli Kanıkın oğludur İlk öğrenimini Galatasaray Lisesinin ilk kısmında yapmış, dördüncü sınıfı burada tamamlamış (1925), ilkokulu Ankaraya gittikleri için Gazi İlkokulunda bitirmiştir (1926) Daha sonra Ankara Erkek Lisesine yatılı girmiş, burayı bitirdikten sonra (1933) İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girmiştir Ancak Fakülteyi bitirmeden Ankaraya dönmüş (1936), PTT Genel Müdürlüğü Telgraf İşleri Reisliği Nizamlar Bürosuna memur olarak girmiştir Daha sonra askere gitmiş (1942-1944), terhis olunca da Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosuna girmiştir Reşat Şemsettin Sirerin Milli Eğitim Bakanlığına getirilmesi üzerine, Bakanlığa egemen olan tutucu havaya uyamayacağını anlayarak görevinden istifa eder Türk yazınında olduğu kadar dönemin düşünce yaşamında da önemli yeri ve etkisi olan Yaprak dergisini yayımlamaya başlamış (1 Ocak 1949), 28 sayı çıkarmıştır Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Andayla birlikte, Nâzım Hikmetin serbest bırakılması için üç gün açlık grevi yapmış (1950), eylem geniş yankı uyandırmıştır Ankarada bir gece sokakta Belediyenin açtırdığı bir çukura düşmüş, başından yaralanmış (10 Kasım 1950), iki gün sonra da İstanbula gitmiştir İstanbulda bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçirmiş, hastaneye kaldırılmıştır (14 Kasım 1950) Alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi edilmiş, ancak sonradan beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştır Aynı gün akşama doğru komaya giren Orhan Veli, geceleyin saat 2320de hayata gözlerini yummuştur (14 Kasım 1950) 46 yaşında, en verimli çağında ölen Orhan Veli, özgeçmişini, şiirine içselleşmiş olan humouruyla şöyle özetlemiştir: 1914te doğdum 1 yaşında kurbağadan korktum 9 yaşında okumaya, 10 yaşında yazmaya merak sardım 13te Oktay Rıfatı, 16da Melih Cevdeti tanıdım 17 yaşında bara gittim 18de rakıya başladım 19dan sonra avarelik devrim başlar 20 yaşından sonra da para kazanmasını ve sefalet çekmesini öğrendim 25te başımdan bir otomobil kazası geçti Çok aşık oldum Hiç evlenmedim, şimdi askerim Yazın Yaşamı Orhan Velinin edebiyata ilgisi daha ilkokul sıralarında başlamış, lise öğrencisiyken Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile arkadaş olmuş, bu dostluk Türk şiirinde bir dönemin başlangıcını oluşturmuştur Lise sıralarında öğretmenleri olan Ahmet Hamdi Tanpınar, Rıfkı Melul Meriç, Halil Vedat Fıratlı ve Yahya Saim Sinanoğlunun yakın ilgisini görmüştür Lisede Oktay Rıfat ve Melih Cevdetle Sesimiz diye bir dergi çıkarmıştır Orhan Veli, daha ilk okul beşinci sınıfta iken yazmaya başlamış, ilk öyküsü, eski yazıyla yayımlanan Çocuk Dünyası adlı dergide çıkmıştır Orhan Velinin düzyazıdan şiire dönmesinde, kendisinden iki sınıf önde olan Hıfzı Oğuz Bekatanın etkisi olduğunu bildirmektedir kardeşi Adnan Veli
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com