Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1927, alaton, ishak

İshak Alaton ( 1927)

Eski 07-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İshak Alaton ( 1927)

Alarko Şirketler Topluluğu eş başkanı

İshak Alaton, 1927 yılında İstanbul'da doğdu 8 sınıfa, (kendi deyimiyle gri yıllara) kadar Şişli Terakki'de ve St Michel'de okudu Yokluklar, sıkıntılar yüzünden liseden sonra okuyamadı Babası Hayim Alaton, "gri yıllarda" varlık vergisini ödeyemediği için Aşkale'ye gönderilen 5000 gayrimüslimdendi

Küçük İshak, ailesine bakabilmek için Mehmet Kavala şirketinde getir götür işlerine başladı Volvo ithal eden şirket aracılığıyla İsveç Konsolosu ile tanışınca şansı değişti İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya başladı

Bu yıllar İshak Alaton'un dünya görüşünün şekillendiği, sosyal demokrasiyle tanıştığı yıllar oldu İnsan haklarına saygılı, gelir dağılımın mükemmel olduğu İsveç'e hayran kaldı

Alaton, 2000 yılında Star Gazetesi'nde yayınlanan röportajda Jale Özgentürk'e verdiği demeçte "1950'li yıllarda sosyal demokratım demek yürek isterdi Ben bu felsefeyi savundum Anlatmaya çalıştım ama gerçek anlamıyla kimse öğrenemedi" demekten kendini alamadı

28 yaşında Türkiye'ye dönerek varlık vergisi mağdurlarından Üzeyir Garih'le Bankalar Caddesi'nde Vefai Han'da bir göz odada ortaklık kurdu 2000'de 46 kuruluş yılını kutlayan 6 bin çalışanlı Alarko Holding'in temeli atılmış oldu

Alaton, özlediği Türkiye'yi "İnsan haklarına saygılı demokrasiyi özümsemiş; insanların görüşlerini açıkça ortaya koyabilecekleri, konuşabildikleri, bağırabildikleri, saygının egemen olduğu, barıştan yana, güneydoğusuyla barışmış bir devlet istiyorum Türkü, Kürtü, süryanisi önemsizleşmiş, TC vatandaşı olma gururu taşıyan bir saygın ülke var rüyamda" diye tanımlıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com