Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahmet, kabaklı

Ahmet Kabaklı

Eski 06-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ahmet Kabaklı

Ahmet Kabaklı

1924 yılı mayıs ayında Elazığ Harput’un Göllübağ’ında doğduHarput Sarayhatun Camii imamlığı yapan Ömer Efendi ile Münire Hanım’ın oğludurÇocukluğu Harput yakınlarında Göllübağ denilen bölgede geçtiElazığ Numune Mektebi’nde ilk tahsiline başlayan (1931) Kabaklı, orta ve lise tahsilini Elazığ’da yaptı1944 yılında İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu parasız yatılı imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nde yüksek tahsilini tamamladı

Diyarbakır ve Manisa Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak çalıştı1956 sonbaharında bir yıllık eğitim stajı için MEB tarafından Paris’e gönderildiDönüşünde İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü edebiyat öğretmenliğine tayin edildi (1958-1969) Bu arada Aydın’da iken başladığı Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1955-1960) 1969’dan itibaren İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğretim üyesi olarak çalıştı1974’de emekliye ayrıldıDaha sonra Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda edebiyat dersleri verdi (1975)Türk Edebiyatı Cemiyeti Başkanı ve Türk Edebiyatı Dergisi’nin yönetmenliğini yaptıMEB ve sivil toplum kuruluşları tarafından Ahmet Kabaklı’ya 1997 yılında Şeyhül Muharririn payesi verildi

1956 yılında Tercüman gazetesinin fıkra yarışmasını iki kişiyle birlikte kazandı ve aynı gazetede yazı hayatına başladı1957’den 1990 yılına kadar Tercüman gazetesinde, 1990’dan bu yana da Türkiye gazetesinde köşe yazarlığı yaptı8 Şubat 2001 tarihinde İstanbul’da öldü

ESERLERİ

Kültür Emperyalizmi, Müslüman Türkiye, Mabet ve Millet, Mehmet Akif, Yunus Emre,Mevlana, Bizim Alkibiaadis,Ecurufya,Sohbetler 1-2, Temellerin Duruşması,Güneydoğu Yakından,Şiir İncelemeleri, Doğudan Doğuş,Türk Edebiyatı 1-3

HAKKINDA YAZILANLAR

Şeyhü’l Muharririn Ahmet Kabaklı

Mahmut Çetin

1924 yılı Mayıs ayında Elazığ Harput’da doğduHarput Sarayhatun Camii imamlığı yapan Ömer Efendi ile Münire Hanım’ın oğludurÇocukluğu Harput yakınlarında Göllübağ denilen bölgede geçti Hep bir Harput hasretlisi olarak yaşadıElazığ Numune Mektebi’nde ilk tahsiline başlayan (1931) Kabaklı, orta ve lise tahsilini Elazığ’da yaptı1944 yılında İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu parasız yatılı imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nde yüksek tahsilini tamamladı

Öğretmenlik Yılları

Diyarbakır ve Manisa Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak çalıştı1956 sonbaharında bir yıllık eğitim stajı için MEB tarafından Paris’e gönderildiDönüşünde İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü edebiyat öğretmenliğine tayin edildi (1958-1969) Bu arada Aydın’da iken başladığı Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1955-1960) 1969’dan itibaren İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğretim üyesi olarak çalıştı1974’de emekliye ayrıldıDaha sonra Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda edebiyat dersleri verdi (1975)

Yazı Hayatı

1956 yılında Tercüman gazetesinin fıkra yarışmasını iki kişiyle birlikte kazandı ve aynı gazetede yazı hayatına başladı1957’den 1990 yılına kadar Tercüman gazetesinde, 1990’dan 2000 yılı sonuna kadar da Türkiye gazetesinde köşe yazarlığı yaptı “Gün Işığında” köşesinde değerli makaleleri ile ışık saçtı Türkiye’ye Türk Milletine ve Türkçeye aşık olup, çok seviyordu Ve ömrünü bu değerlere hizmet için harcadı Kalemiyle 54 yıl hizmet etti arkasında ciltler dolusu eser, makale, şiir ve sohbet ile derin izler bıraktı Bir ömür emek vererek ülkesine hizmet etti

12 Eylül 1980 öncesinde terörün Türkiye'yi teslim almak için dört koldan saldırdığı bir hengamede, bazı zenginler memleketi terk ederken Kabaklı Hoca, toplumumuzun değer yargıları için mücadele veren bir insandı

Şeyhül Muharririn

MEB ve sivil toplum kuruluşları tarafından Ahmet Kabaklı’ya 1997 yılında Şeyhül Muharririn payesi verildi

Ahmet Kabaklı Çapa Yüksek Öğretmen Okulu

Hocalık yaptığı Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na Mehmet Sağlam'ın Milli Eğitim Bakanlığı'nda ismi verilmişti Ne yazık ki bir sonraki yönetim, "Ahmet Kabaklı" adını oradan kaldırdıAma cenazesindeki kalabalık, bu asil milletin O’nu sevdiğinin ve minnet duygusunun tezahürüdür

Türk Edebiyatı Vakfı

Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı ve Türk Edebiyatı Dergisi’nin genel yönetmenliğini yaptı Sohbetten aldığı hazzı belki hiçbir şeyde duymazdı

Sohbet düşkünlüğünden dolayı Türk Edebiyatı Vakfı'nda sohbet toplantıları tertiplerdi Bu güzellik 30 yıl sürdü Türk Edebiyat Vakfı’da 30 yıl her hafta Çarşamba günü açık oturum ve konferanslarla Türk ve İslâm Dünyasının meselelerini gündeme getirdiTürk Edebiyatı Vakfındaki Çarşamba sohbetleri tatlı bir hatıra olarak kaldı

Rahmetli Ahmet Kabaklı çok sevdiği eşini Kadir Gecesi’nde kaybetmişti Önce eşi Meşkure Hanım girdi ahiret kapısından Ondan hemen sonra da Kabaklı Hoca 8 Şubat 2001 Ahmet Kabaklı’nın ameliyatla bir kat daha saflaşan kalbi, dakik bir saat gibi 1400'te durdu Türkçe'ye, Türkiye'ye ve Türk insanına aşkla bağlıydı, hiçbir olumsuzluk onu Büyük Türkiye idealinden döndüremedi

Eserleri

Türk Edebiyatı (5 cilt), Müslüman Türkiye, Mabet ve Millet, Kültür Emperyalizmi, Bürokrasi ve Biz, Mehmed Akif, Yunus Emre, Mevlâna, Mubayyelat-ı Aziz Efendi, Bizim Alkibiyades, Ecurufya, Ejderha Taşı, Nedim, Temellerin Duruşması, Sohbetler, Sultanü’ş Şuarâ ve Şiir İncelemeleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com