Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ergeç, sadettin

Sadettin Ergeç

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sadettin Ergeç

1948 yılında Kerkük'te doğdu İlk, orta ve liseyi Kerkük'te, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nde tamamladı 1978 yılında Bağdat Üniversitesi'nde ögretim üyesi olarak görev yapmaya başladı 1979 yılında Türkmen önde gelenlerine Irak yönetimi tarafından yapılan baskılar nedeniyle özellikle de Türkmen lideri olan Nejdet Koçak’ın idam edilmesinden sonra, Bağdat Üniversitesi'nden Süleymaniye Üniversitesi'ne geçiş yaptı 1982 yılında, Süleymaniye'deki üniversitenin Irak hükümeti tarafından kapatılmasından sonra Erbil'de bulunan üniversiteye geçiş yaptı 1986 yılında Musul Üniversitesi'nde göreve başladı 1994 yılında Tikrit Üniversitesi'ne atandı 2003 yılı Mart ayına kadar öğretim görevlisi olarak görevine devam etti Akademik hayatı süresince onlarca uluslararası araştırmalara, bilimsel kitap ve patentlere imza attı Irak’ta Saddam'ın devrilmesinden sonra, Kerkük'te bulunan Irak Türkmen Cephesi'nin il başkanı, sonrasında ise Türkmen Meclis Başkanı seçildi 2005 yılında Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı seçildi 2005 yılında yapılan Irak genel seçimlerinde, Irak Parlamentosu'na Irak Türkmen Cephesi listesinden Kerkük Milletvekili seçildi
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com