Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölgesinin, dağ, gansu, güneybatısı, kesiminde, kuzeybatı, min dağları min dağları çince min shan çinde, sichuan, sırası, yönetim, yötenim

Min Dağları - Min Dağları,Çince MIN SHAN,Çin"de Gansu Yönetim Bölgesinin Güneybatısı Ile Sichuan Yötenim Bölgesinin Kuzeybatı Kesiminde Dağ Sırası.

Eski 04-19-2011   #1
Şengül Şirin

Min Dağları - Min Dağları,Çince MIN SHAN,Çin"de Gansu Yönetim Bölgesinin Güneybatısı Ile Sichuan Yötenim Bölgesinin Kuzeybatı Kesiminde Dağ Sırası.

MİN DAĞLARI

Min Dağları,Çince MIN SHAN,Çin"de Gansu yönetim bölgesinin güneybatısı ile Sichuan yötenim bölgesinin kuzeybatı kesiminde dağ sırası Kunlun Dağlarının bir kolu olan Min Dağları genelde kuzeybatı -güneydoğu doğrultusunda uzanırKireçtaşından oluşan dağların ortalama yüksekliği 2500 m"dirBatı kesiminde yüksekliği 3970 k"yi aşan doruklar görülürÇok karmaşık bir yapıya sahip olan Min dağ sistemiSichuan"ın batısında Daxue Dağlarının kuzey kesimiyle birleşen birkaç dağ zincirinden oluşur

Genelde çok kurak olan bölgenin büyük bölümü otlak ve çayırlarla kaplıdırBununla birlikte,bikti örtüsü yüksekliğe göre büyük değişiklikler gösterirBatıdaki doruklar yıl boyu karlarla kaplıdırBölgenin sularını Min Irmağı,Huang Irmağını (Sarı Irmak) oluşturan kollar ve Jialing Irmağının ( juang) kolları toplarBölgede Tibetli çobanlarla az sayıda Moğol yaşarÇinliler ise pazar kasabalarına ve tarım alanlarına yerleşmişlerdir

Eskiden yüksek doruklardan birine verilen Min adı günümüzde bütün sistem için kullanılmaktadırDağların çeşitli kesimleri için farklı adlar kullanılırEn batıdaki
Kesimi A"nyemagen ( Jishi Dağları) ,Kuzey kesimi Xijing Dağları,orta kesimi Jionglai Dağları olarak bilinirDaba Dağları ile berleşen doğu ucuna ise Motian Ling adı verilir

Kaynak;AnaBritannica cilt 23 frmsinsinet için derlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com