Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Tıp / Biyoloji / Farmakoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, dolaşım, dolaşımıkan, dolaşımının, kan, küçük, önemi

Küçük Kan Dolaşım Nedir ? Büyük Kan Dolaşımıkan Dolaşımının önemi :

Eski 12-20-2010   #1
Şengül Şirin

Küçük Kan Dolaşım Nedir ? Büyük Kan Dolaşımıkan Dolaşımının önemi :

Canlılar solunan hava ve alınan besinlerle yaşamlarını devam ediyorlar
Vücuda alınan besinleri ve solunan havayı vücuttaki organlar ve bu organlara ulaştıran kan dolaşımı dengede tutuyor İşte gerekli olan atıkları vücutta tutan gereksiz atıklarıda boşaltım sistemiyle dışarıya atan bir dengeBu dengede rol alan organlar atardamarlar,toplardamarlar ve akciğerBu organlar arasında da iletimi kan dolaşımı sağlıyor

Kan vücudumuzun damarlarında sürekli dolaşan bir sıvıdırKana kırmızı rengini de alyuvarlar verir Kan dolaşımı büyük kan dolaşımı ve küçük kan dolaşımı olarak ikiye ayrılır

Büyük Kan Dolaşımı:

Açık kırmızı renkteki temiz kan, atardamarlarla kalpten çıkar Besinleri ve oksijeni gereken yerlere verdikten sonra, toplardamarlarla karbondioksitleri toplaya toplaya koyu renkli kirli kan olarak kalbe döner Kanın bu dolaşımına büyük kan dolaşımı denir

Küçük Kan Dolaşımı:

Bütün vücudu dolaştıktan sonra kirlenerek kalbe dönen kan, atardamarlarla akciğerlere giderek temizlenir Buradan toplardamarlarla kalbe temiz kan olarak döner Kalple akciğer arasındaki daha kısa dolaşıma da küçük kan dolaşımı denir

KAN DOLAŞIMININ ÖNEMİ

Besin maddelerini ve oksijeni dokulara taşır
Metabolizma sonucu oluşan artık madde ve CO2’i dokulardan uzaklaştırır
Hormonları taşır
İç dengeyi (Homeostasi) sağlar Su ve tuz dengesini ayarlar
Vücut direncini sağlar
Sindirim ürünlerini taşır
Vücut sıvılarının PH’ını düzenler
Boşaltım ürünlerini taşır
Pıhtılaşmayı sağlayarak kan kaybını önler
Vücut ısısını düzenler
Bağışıklığı sağlar

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com