Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgeliği, kimden, öğrendin

Bilgeliği Kimden Öğrendin

Eski 09-06-2010   #1
GöKKuŞaĞı

Lokman Hekim’e:
“Bilgeliği kimden öğrendin?” diye sorduklarında:
“Körlerden öğrendim Çünkü onlar elindeki değnekle tam araştırmadan adım atmazlar
Basacakları yerin sağlam olduğundan emin olduktan sonra adım atarlar…Bundan dolayı ben de bir şey yapacağım zaman düşünür, faydalı ise konuşur, yararlı ise yaparım…faydasız ise bırakmayı ve susmayı tercih ederim” Demiş

İhtilal Mantığı

Güney Amerika ülkelerinde sık sık ihtilal yapılması batılı bir gazetecinin dikkatini çeker Ülkenin birinde, merakını gidermek için kaldığı otelin müdürüne:

“Burada niçin bu kadar çok ihtilal yapılıyor?” diye sorar

Bunun üzerine otelin müdürü:

“Bizim anayasamıza göre ülkede yaşayan her ferdin devlet başkanı olma hakkı vardır Bu yüzden her vatandaş bir defa devlet başkanı olmayı dener” Diye cevap verir

Her Peygamber İçin Bir Akçe

Fatih Sultan Mehmed, yalnız gezmeyi severdi Rivayet ederler ki,bir gün, tebdili kıyafet ile tek başına gezerken bir derviş onu tanımış Yanına varıp” Yüz yirmi dört bin Peygamberin her biri aşkına bana bir akçe ver” Demiş Sultan Mehmed dervişe şöyle demiş:,,

“Sen o peygamberlerin birer birer adını söyle, ben de her biri için birer akçe vereyim

Derviş ise, o kadar peygamberin adını bilmesi imkansız olduğundan ancak yirmi sekiz peygamberin adını sayabilmiş, fazlasını bilememiş Saydığı isimler kadar akçeye razı olmuş

Bu Felakete Üç Katır Çekmedi mi?

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İstanbul dahil Osmanlı Devleti’nin bir çok şehri işgal edilmiştir Bu işgal günlerinde, Süleyman Nazif ile bir arkadaşı İstanbul’da dolaşırken yolda, birbirine bağlanmış üç arabalık katarı, sadece iki katırın çektiğini görürler Arkadaşı, Süleyman Nazif’e:

“Hayret! Bu iki katır bu katarı nasıl çekebiliyor?” diye sorunca Süleyman Nazif, Osmanlı Devleti’ni Birinci Dünya Savaşı’na sürükleyen İttihatçıların başını çeken üç paşayı (Enver, Talat ve Cemal ) kastederek şöyle cevap verir:

“Bu da bir şey mi Efendi! Koskoca 600 yıllık Osmanlı Devleti’ni bu felakete üç katır çekmedi mi?

YediKıta

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Bilgeliği Kimden Öğrendin

Eski 09-06-2010   #2
Atlıkarınca

Cevap : Bilgeliği Kimden Öğrendin

Güzel alıntılar, bilgilendirici bir paylaşım Teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com