Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
acarsa, beklemesin, dava, gelirse, hak, ikâle, işçiden, kaybeder, teklifi

İKALE Teklifi Işçiden Gelirse Hak Beklemesin Dava Açarsa Kaybeder

Eski 12-09-2014   #1
Şengül Şirin

İKALE Teklifi Işçiden Gelirse Hak Beklemesin Dava Açarsa Kaybeder

İKALE TEKLİFİ İŞÇİDEN GELİRSE HAK BEKLEMESİN DAVA AÇARSA KAYBEDER/SORULARINIZA CEVAPLAR

İKALE TEKLİFİ İŞÇİDEN GELİRSE HAK BEKLEMESİN DAVA AÇARSA KAYBEDER/SORULARINIZA CEVAPLAR

Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum01/01/2002 tarihinde çalışmaya başladım12 yıldır aynı işyerinde çalışıyorumMaddi sıkıntılarımdan dolayı kıdem tazminatımı alarak işverenden ayrılmak istediğimi beyan ettimİşveren avukatı bunun ikale yolu ile olabileceğini söylediİşyerim kurumsal olduğundan işe iade davası ile karşı karşıya kalmak istemiyorlarDilekçe de bu isteği benim yapmam gerektiğini ve imza beyanı ile noterden vermem gerektiğini söyledi12 yıllık hakkım olan kıdem tazminatını vereceklerini bundan SGK Primi,Gelir Vergisi,Damga Vergisi keseceklerini,İşsizlik Sigortasından yararlanmayacağını söz ettilerBunları da kabul ettiğim yönünde ibra istedilerÜcretim yüksek olduğundan yaklaşık Kıdem Tazminatım 32 Bin TL yakın elime geçecektirİleride dava açarsam ek menfaatler için kazanma hakkım var mıdır?

Sayın okurum İkale, sözleşmenin tarafların ortak iradeleriyle sona erdirilmesi olarak tanımlaması yapılmıştır
Özellikle iş güvencesi ve işe iade davaları sonucunda son yıllarda en çok başvurulan yöntemlerden birisidir

Niteliği itibariyle bir sözleşme olması sebebiyle ikale tarafların serbest iradelerine dayanmalıdır Ayrıca ikale icabı işverenden gelmişse kanuni tazminatlarına ilaveten işçiye ek bir menfaatın sağlanması (makul yarar) gerekir Aksi halde iş sözleşmesinin ikale ile sona erdirildiğinden söz edilemez

Oysa bu durumda teklif işverenden değil sizden gelmiştir
Çalışan olarak ikale teklifi ettiğiniz için işveren avukatı dikkat ederseniz işini sağlama alma adına imza inkar olmaması için noter marifeti ile dilekçe yazmanızı ,bu isteğinizi imza beyannamesine dayanarak verilmesini istemiştir
Konuyla ilgili güncel yargıtay kararı da bu yönde olup aşağıdaki şekildedir

TC YARGITAY 22 HUKUK DAİRESİ Esas No 2013/37017 Karar No 2014/196 Tarihi: 14012014

Somut olayda, davacının imzası inkar edilmeyen dilekçe ile iş sözleşmesinin ikale ile feshini talep ettiği, tazminatlarının ödenmesini istediği, ikale icabının davacıdan geldiği, bu sebeple tazminatlarına ilaveten ek menfaat sağlanması gerekmediği, davacı tarafından verilen bu dilekçeyi geçersiz kılacak bir olgu mevcut olmadığı gibi tazminatlarının ödenmesi konusunda anlaşma oluştuğu, bu durumda iş sözleşmesinin ikale ile sona erdirildiğinin kabul edilmesi gerektiği, ikalenin baskı altında, iradesinin sakatlanarak imzalatıldığını davacının iddia ve ispat etmediği anlaşılmış olup, sözleşmenin ikale ile sona ermesi sebebiyle davanın reddi gerekirken, yazılı şekilde yanılgılı değerlendirme ile hüküm tesisi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir

HÜKÜM: Yukarıda açıklanan gerekçe ile;
1-Mahkemenin yukarıda tarih ve sayısı belirtilen kararının BOZULARAK ORTADAN KALDIRILMASINA,
2-Davanın REDDİNE,
14012014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi
**
OKUR SORULARINA CEVAPLAR

01/01/1964 doğumluyum15/09/1990 tarihinde devlet memuru oldumDevlet memurluğu öncesi 540 gün askerlik ve 100 gün SSK prim ödemem mevcutturNe zaman emekli olurum?Memur
Bu durumda memurluk süreniz 23/05/2002 tarihine göre hesaplandığında 13 yıl 4 ay kadar hizmet süreniz varBu durumda 25 yıl tamamlamaya kalan süreye göre 51 yaşında emekli olursunuz
**
19/06/1966 doğumluyumİlk defa 15/04/1990 tarihinde yedeksubay olarak girişim vardırYıpranma ile birlikte 450 gün prim ödendi1995-2007 arasında Bağ-Kur oldum4500 gün prim ödendi2007 sonrası 2011 kadar SSK olarak 1350 gün prim ödendiNe zaman emekli olurum?KEMAL
52 yaşında 5525 gün ile emekli olacaksınız
**
1969 doğumluyumilk defa 01/08/1985 tarihinde SSK oldum5400 günüm varNe zaman emekli olurum?Tevfik
49 yaşında 5300 gün ile emekli olacaksınız
**
1967 yılında doğdum01/05/1985 işe girdim750 gün SSK ödedimDoğumlarımı 1988,1992,2000 yıllarında yaptımBorçlanma dahil ne zaman emekli olurum?PİRAYE
5000 iş günü ile birlikte emekli olacağınız gibi 58 yaşında 3600 gün ile emekli olabilirsiniz
Bunun için planlama yapmanız gerekir
**
1977 yılında doğdum02/02/1999 tarihinde ilk defa SSK oldum5000 gün kadar prim ödedimAskerden sonra sigortalı olduğum için borçlanma beni erken emekli eder mi?
25 yıl 58 yaş 5975 gün ile emekli olursunuz
Askerliği borçlanma ile birlikte 57 yaş 5900 gün size yetecektir

Vedat İlki (alitezelcom)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com