Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çalışmadan, dolduktan, günü, prim, sağlıktan, yararlanılırsezgin, özcan

Prim Günü Dolduktan Sonra çalışmadan Sağlıktan Nasıl Yararlanılır?-Sezgin Özcan

Eski 10-24-2013   #1
Şengül Şirin

Prim Günü Dolduktan Sonra çalışmadan Sağlıktan Nasıl Yararlanılır?-Sezgin Özcan

Prim günü dolduktan sonra çalışmadan sağlıktan nasıl yararlanılır?-Sezgin Özcan

10101975 doğumluyum 01081993 tarihinde 30 gün SSK sigortam var 07091999 tarihinde 657’ye tabi devlet memuru statüsünde hekim olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlayıp, değişik görevlerde bulundum 26032008 tarihinde istifa ederek ayrıldım 01042008 tarihinde SSK’lı olarak diyaliz sektöründe hekim ve idareci olarak çalışmaya başladım 06012010-22022010 arasındaki sürede iş değişikliği nedeniyle sigortam yoktu 22022010’dan beri halen aynı şirkette çalışmaktayım Bu verilere göre emeklilikle ilgili durumum hakkında bilgi verirseniz sevinirim Prim günü dolduktan sonra çalışmadan sırf sağlıktan faydalanma durumu nasıl olur? Eğer prim günü dolunca part-time çalışırsam yaş dolunca bağlanacak maaşımı negatif yönde etkiler mi? H Gökhan Eryılmaz

4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 prim günü ve 54 yaş şartlarına tabisiniz Emekli Sandığı hizmetinizle birlikte en az 5675 prim günüyle, 54 yaşınızı dolduracağınız 10 Ekim 2029 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız

Prim gününüz dolduktan sonra, çalışmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeniz için, yaptıracağınız gelir tespiti sonucuna göre genel sağlık sigortası primi ödemek suretiyle sağlık hizmeti alabilirsiniz Ya da evli iseniz ve eşiniz genel sağlık sigortalısı ise onun bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak, eşiniz üzerinden sağlık hizmeti alabilirsiniz Part-time çalışmanız, bağlanacak emekli aylığınızı olumsuz etkilemez

Kıdem tazminatımı nasıl alırım?

1970 doğumluyum 1988 yılında bir holding şirketinde sigortalı olarak işe başladım, 1995 yılında kıdem tazminatımı alarak ayrıldım 2000 yılında aynı holdinge bağlı başka bir şirkette işe başladım, 2005 yılında buradan da kıdem tazminatımı alarak ayrıldım Şimdi yine aynı holdingde çalışmaktayım Hangi tarihte emekli olabilirim ve kıdem tazminatımı nasıl alırım? Sevim Yıldız
Sigorta başlangıcınız, 23 Mayıs 1988 öncesi ise 5225 prim günüyle, 44 yaşınız dolduğunda (2014 yılında); sonra ise 5300 prim günüyle, 45 yaşınız dolduğunda (2015 yılında) emekli olabilirsiniz Emeklilik nedeniyle işten ayrıldığınızda, son çalışma süreniz için hesaplanacak kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir

Ayrıca emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış olduğunuzdan, SGK’dan alacağınız “kıdem tazminatı alabilir” yazısını işverene ibraz ederek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız
11 ay borçlanmanız gerekiyor

21 Mart 1965 doğumluyum 8 Ekim 1987 yılında sigortalı oldum, mevcut prim gün sayım 8660’dır 05031986-04091987 yılları arasında askerlik yaptım Mevcut yasa gereğince 50 yaş ve 5375 gün prim ödeme şartı ile 21 Mart 2015 tarihinde emekli olabiliyorum Kademeli geçiş sistemine göre (24051985-23111986) tarihleri arasında sigortalı olanlar 49 yaş 5300 gün prim ödemesi ile emekli olabiliyor Askerlik hizmetime başlamış olduğum 05031986-05051986 yılına ait 2 aylık askerlik borçlanması yaparak 49 yaş şartına haiz olarak 21032014 tarihinde emekli olmaya hak kazanabilir miyim? Altan Harmancıoğlu

İki ay askerlik borçlanması yapmanız halinde sigorta başlangıcınız iki ay geri gelir, askerliğe başlamış olduğunuz tarih olmaz 49 yaş şartına tabi olabilmeniz için sigorta başlangıcınızın 23 Kasım 1986 tarihine geri gelmesi, bunun için de 11 ay askerlik borçlanması yapmanız gerekiyor 11 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde sigorta başlangıcınız, 8 Kasım 1986 olur 49 yaşınızı dolduracağınız 21 Mart 2014 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız
5975 prim günü ve 54 yaş şartına tabisiniz

Bağ-Kur başlangıcım 8 Ağustos 1997 olup, üç yıl prim ödendi 28 Ekim 2005 tarihinde SSK’ya geçtim, 8 yıl prim ödedim Kaç yıl daha prim ödemem gerekir ve kaç yaşında emekli olabilirim? Pakize Çetin
Emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 prim günü ve 54 yaş şartlarına tabisiniz Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz En az 5975 prim günüyle, 54 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz

Sigortalı çalışan kız çocuğuna yetim aylığı bağlanmaz

Annem ve babam 2008 yılında boşandılar Annem, kız kardeşim ve ben birlikte yaşıyoruz Annem şu an SSK’lı olarak çalışmakta Annem, dedemden (vefat etmiş) veya anneannemden (sağ) yetim aylığı alabilir mi? Ozan Doğan
Sağ olan sigortalıdan aylık bağlanması hiçbir şekilde mümkün olmadığından, annenize anneannenizden aylık bağlanması söz konusu olmaz Anneniz boşanmış olmakla birlikte sigortalı olarak çalıştığından dedenizden de yetim aylığı bağlanmaz Ancak annenizin sigortalı çalışması sona erdiğinde dedenizden aylık bağlanması söz konusu olabilir

Doğum borçlanması yapabilir miyim ve ne kadar öderim?

18 Mart 1969 doğumluyum 1987 Ocak ayından, 1989 Mayıs ayına kadar Bağ-Kur primi ödedim 2010 yılında 114 gün sigortam var 2012 yılında 6 ay Bağ-Kur’um, 2013 yılında 6 ay sigortam var Ne zaman emekli olurum? İki çocuğum var, doğum borçlanması yapabilir miyim, ne kadar öderim? Zuhal Ertosun

5150 prim gününü tamamladığınızda veya 3600 prim günüyle, 58 yaşınızı doldurduğunuzda 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilirsiniz
Çocuklarınızın doğum tarihlerini belirtmemişsiniz Doğum borçlanması için, doğumdan önce 4/a kapsamında sigortalılık tescili yapılmış ve yine doğum tarihlerinden önceki son sigortalılık halinin 4/a kapsamında olması gerekiyor Buna göre, 2010 yılında ilk defa 4/a kapsamında sigortalı olduğunuz tarihten sonra doğan çocuğunuz için, doğum tarihinden sonraki iki yıl içinde kalan çalışmadığınız (prim ödenmemiş) süre için doğum borçlanması yapmanız mümkün olabilir

Borçlanacağınız her bir gün için ödemeniz gereken prim tutarı, günlük asgari ücret ile günlük asgari ücretin 6,5 katı arasında kalmak şartıyla belirleyeceğiniz prime esas kazancın yüzde 32’si kadar olur Yılsonuna kadar geçerli olan asgari ücrete göre bir günlük prim tutarı, 10,90 TL ile 70,83 TL arasında değişir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com