Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avrupalı, çözdüfuat, işçilerinin, sigortalılığını, uğur

Ev Işçilerinin Sigortalılığını Avrupalı Nasıl çözdü?-Fuat Uğur

Eski 10-24-2013   #1
Şengül Şirin

Ev Işçilerinin Sigortalılığını Avrupalı Nasıl çözdü?-Fuat Uğur

Ev işçilerinin sigortalılığını Avrupalı nasıl çözdü?-Fuat Uğur

Türkiye’de gayriresmî rakamlara göre kaçak 1 milyon ev hizmetlisi ya da başka bir deyişle ev işçisi çalışıyor Bu sayının 300 bini yabancı 140 bin de kayıtlı ev hizmetlisi var
Geçen haftalarda ev hizmetlisi çalıştıranların evlerine baskınlar yapıldığına dair bir haber çıktı Öncelikle bir yanlışı düzeltmek gerek Mesken masuniyeti olduğu sürece SGK görevlileri hiçbir evi denetleyemez Bu habere konu olan denetimler yalnızca çalışanların şikâyeti üzerine gerçekleşiyor
Kaç tanıdığım var, korkuyla yanlarında çalıştırdıkları ev hizmetlilerini işten çıkardı Düşünsenize bir şikâyet olsa 240 bin liraya varan cezalar ödemek zorundasınız Servet yani Çok az bir kısmı da SGK’ya başvurdu Ben onları, yani kümese giren tavukları yazacağım Çünkü SGK’ya başvuran ve ev hizmetlisi çalıştıranların karşısına çıkacak bürokratik işlem, 2000 işçi çalıştıran bir fabrika sahibinin yapacağı bürokratik işlemle aynı Uzun uzun anlatmayayım, akıl alır gibi değil Üstelik her yanlış işlemde, misal primlerin ezkaza geç yatırılmasında, prim bordrosunun geç gönderilmesinde onbinlerce lira ceza ödemek zorunda kalıyorlar
Bürokrasi dediğimiz şey işte bu Oysa Avrupalılar bu işi nasıl çözmüş bakmak yeterli Onlar hem pratik ve işi kolaylaştırıcı yöntemler kullanıyorlar hem de bu yolla istihdamı artırıyorlar
Ünlü uzman Ali Tezel ile Nagehan Alçı’nın Bırakın Konuşalım programında konuştuk Tezel, bu bilgiyi bizle paylaştı Avrupa’da, ev hizmetlisi çalıştıran ev sahibi kadın ve erkek, her ay ilgili kuruma ya da bankaya giderek içinde 30 kuponu bulunan prim koçanı alıyor Örneğin ev sahibi bir ev hizmetlisini çalıştırdığı gün, önce anlaştığı ücretini, sonra da koçandaki kuponlardan birini sigorta primi olarak veriyor Ev hizmetlisi diğer evler de dâhil aldığı tüm kuponları sosyal güvenlik kurumuna her ay götürüp “Bu kuponlar benim sigorta primlerim” diyor Böylece emeklilik hakkı için gerekli olan prim borçlarını da yavaş yavaş ödüyor
Görüldüğü gibi, çözüm çok basit Ama Türkiye’de bürokrasi hâlâ kendine iş çıkarmayı, yorgunu yokuşa sürmeyi çok seviyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik’e bir mektup olsun aynı zamanda bu yazı…

Hekimlere inancım bazen çok azalıyor

Millet son vuran grip salgınıyla yatak döşek Ben de dâhil Cumartesi ve pazar günleri televizyon programlarım var ve sesim bir ergeninki gibi Hatta fısıltıyla konuşabiliyorum Gittiğim hastanenin doktoru “Larenjit olmuşsunuz, ses telleriniz kıpkırmızı” dedi gülümseyerek ve çeşitli ilaçların beraberinde bir de antibiyotik verdi Her tarafım dökülüyor zaten, sormadım bile yan etkilerini Akşam alıp yattım, “Uyurum yarın da zımba gibi kalkarım” diyordum Ama sabahı sabah ettim Uyumak ne kelime, âdeta tüm gece dayak yemiş gibi oldum Prospektüsünü açıp bakmayı akıl ettiğimde yan etki olarak uykusuzluk ve kaslarda ağrılar yaptığını okudum
İlaç şirketleriyle yapılan anlaşmalar neticesinde kobay gibi kullanıldığımızı her geçen gün daha sık düşünmeye başladım açıkçası…

Neden musluk suyu?

Prof Dr Ahmet Aydın ile Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta’yı dinlemeye bayılıyorum Gıda ve beslenme tarzımızdaki tüm ezberleri bozuyorlar Dahası mizahi üslupları onları izlenebilir kılıyor Şu laflarını çok sevdim mesela:
“Sütün ve yoğurdun ömrünün uzaması sizin ömrünüzün kısalması demektir
Evet, her ikisi de mandıra sütü içmemizi ve bu sütten kendi mayaladığımız, ekşiyebilen yoğurtlar yememizi öneriyorlar Biz de öyle yapıyoruz Hakikaten, artık markette satılan yoğurdu yiyemez olduk, plastik gibi geliyor
Ahmet Aydın’ın iddialı bir sözü daha var Özellikle İstanbul için söylüyor bunu: Musluk suyu için

Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi sudaki değerleri, 30-35 madde üzerinden her ay ciddi bir şekilde ölçüyor Oysa damacana sularının tek ölçümü üretim başlarken yapılıyor, onu da firma gönderiyor
Musluk suyu klorlu mu geliyor Çaresi var Bildiğimiz eski sırlı küplerden edinin, boşaltın, en az iki saat sonra da için

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com