Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dinleme, maalesef, sanatı, unutulan

Maalesef Unutulan Dinleme Sanatı

Eski 12-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Maalesef Unutulan Dinleme Sanatı

Genellikle karşımızdaki kişinin bize anlatmaya çalıştığını değil duymak istediğimizi duyarız Nasıl dinleyeceğimizi bilirsek pek çok anlaşmazlık kolayca çözülebilir

Kilit Nokta

Kilit nokta dinlemenin unutulmuş bir sanat olduğudur İnsanların söylediklerimizi duyduklarından emin olmak için o kadar çok çabalarız ki dinlemeyi unuturuz

Eğitimimde eksiklikler olduğunu ilk kez deniz piyadesi iken anladım Kibar bir albay bana nasihat etmişti "Teğmen" dedi "Nasıl dinlemen gerektiğini öğrenmelisin" "Anlayamadım?" diye yanıtladım Hiç şüphesiz konuyu anlamam bu nasihatin ötesinde bir çaba gerektirecekti

Şansıma ikinci serüvenim bana özeldi Dun & Bradstreet beni satış elemanı olarak işe almıştı Tüm işi veri işleme adı verilen yeni bir teknolojiye dayanan bir kurumdu Milyonlarca şirkete ait kredi bilgilerinin olduğu veritabanının tümünü bilgisayara girmişti ve bu bilgileri pazarlama amaçlı olarak satıyordu

Örneğin şirketiniz Eskimolara buz satıyorsa D&B size pazarınızdaki bütün Eskimo şirketlerinin listesini verebiliyordu Bu listeye her şirketteki Eskimoların sayısı ve karar verici konumdaki Eskimoların adları gibi konuyla ilgili bilgileri de ekliyordu 1968'in en moda iş anlayışı buydu

Benim satış bölgem New York'taki Canal Street idi Burası Manhattan Island'ın en batak bölgesiydi Kapıdan kapıya satış yapmak son derece zordu Üstelik bu iş için çok az para alıyordum Çok geçmeden satışta -müzakerede olduğu gibi- başarının çenenizi kapalı tutmaya ve insanların söylediklerini dinlemenize bağlı olduğunu öğrendim

Satış yapmaya çalıştığım insanların satışı gerçekleştirebilmem için ihtiyaç duyduğum her şeyi bana söylediklerini keşfettim Tabii çenemi yeterince uzun kapalı tutarsam Ağdalı bir konuşma yaparsam beni başlarından savarlardı Ama ne dertleri olduğunu söylemeleri için onlara fırsat verirsem benden her tür malı satın alırlardı buzu bile

Formunu Korumak

Dinlemek ustalaşmanın zor olduğu bir sanat değildir Aslında son derece basittir Fiziksel olarak formumu korumak için yaptığım işe benziyor Formda kalmanın kolay yanı bütün o egzersizleri yapmaktır Zor olan spor salonuna düzenli olarak gitmektir Gitmemek için bulduğum bahaneler hayret vericidir Bir kez sağlık kulübüne ulaştığım zaman evden kurtulmuş olurum

Dinlemeyi öğrenmek de aynıdır Zor yanı -"spor salonuna gitmek" ile eşdeğer olan- susmaktır Çoğu zaman çenenizi kapalı tutmak konusunda kendinizi eğitebilirseniz harika bir dinleyici ve büyük bir müzakereci olursunuz

Dinlemenin İpuçları

Aşağıda dinleme becerilerinizi geliştirmeye yönelik bazı öneriler yer alıyor:

Dinleme Arzusu Duyun

Başkalarını dinlemenin en güçlü silahınız olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz Kendisine fırsat verildiğinde karşınızdaki kişi bilmeniz gereken her şeyi size söyleyecektir Bu arzu doğurmazsa ne doğurur bilemiyorum

Her Zaman En Çok Konuşanın Karşınızdaki Kişi Olmasını Sağlayın

Bu basit bir matematik konusudur 70/30 kuralını öneririm Zamanın yüzde 70'ini dinleyerek yüzde 30'unu ise konuşarak geçirin

Söz Kesmeyin

Her zaman söz kesmek ve son derece önemli olduğunu düşündüğümüz birşeyi karşımızdakine söylemek için karşı koyulmaz bir istek duyarız Oysa o şey önemli değildir Dolayısıyla bunu yapmayın Konuşmaya yeltendiğinizde kendinize konunun gerçekten gerekli olup olmadığını sorun

Aktif Dinlemeyi Öğrenin

Birini dinlemeniz yeterli değildir; onları dinlediğinizi bildiklerinden emin olmak istersiniz Aktif dinleme söylenen her sözü duyduğunuzu karşı tarafa iletme sanatıdır

Gerekirse Açıklama İsteyin

Bu her tür yanlış anlamayı ortadan kaldıracaktır

[size="3">Sözsüz Mesajları -Vücut Dilini- "][/size]
Karşınızdaki kişi vücut dilini kullanarak sizinle iletişim kuruyor olabilir Mesajın kodunu çözmeniz gerekir

Bir Soru Sorun Sonra da Susun

Bu dinlemenin çok kolay bir yoludur Kendinizi röportaj yapan biri gibi düşünün Dinleyin ve sorun

Soru Sormanın İpuçları

Kendinizi konuşmaktan nasıl alıkoyacağınızı bir kez öğrendikten sonra soru sorarak etkili dinlemeyi başarabilirsiniz Aşağıda soru sormaya yönelik bazı ipuçları bulunuyor:

Açık Uçlu Sorular Sorun

[size="3">Basit bir evet ya da hayır ile yanıtlanamayacak sorular "]"Ya Şöyle Olursa?" Diye Sorun [/size]

Ya bunu bu şekilde yaparsak?

Ne Tavsiye Ettiklerini Sorun

[size="3">"]Alternatifler Sunun [/size]

[size="3">"]Neler Hissettiklerini Sorun [/size]

[size="3">"]Söylediklerini Tekrarlayın [/size]

[size="3">"]Dedektif Olmak[/size]

İşte hepsi bu Şimdi yapmanız gereken uygulamaya geçmektir Bütün bunlar için örnek bir kişi arıyorsanız Columbo'nun hikayesini yeniden izleyin Benim örnek aldığım kişi odur Müzakere yapan herkese önerim kendilerini dedektif gibi görmeleridir

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com