Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
azalan, kar, kavramı, maliyet, marjinal, verimler, yasası, üretim

Üretim Azalan Verimler Yasası Marjinal Maliyet Kâr Kavramı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üretim Azalan Verimler Yasası Marjinal Maliyet Kâr Kavramı

ÜRETİM İnsanların ihtiyaçlarını dolaylı yada doğrudan karşılayacak mal ve hizmetleri oluşturma çabasıdır
Firma: Üretimi gerçekleştiren ve bunların satışı konusunda karar veren ekonomik birimlerdir
İmalat: Hammadde veya yarı mamüllerin üretim süreci sonunda şeklini değiştirerek yeni bir mamül elde edilmesi sürecidir
Ürün : Üretim faktörlerinin üretim sürecine katılmasıyla elde edilen çıktıdır
ÜRÜN FONKSİYONU (Q*) Belirli bir dönemde kullanılan alternatif girdi bileşimlerinin olası maksimum çıktı ile ilişkilendirilmesidir
Q* = f (L,K,T,k)
Sabit Girdi : Ürün miktarındaki değişme karşısında belirli bir süre için miktarı değişmeyen girdidir (bira)
Değişken Girdi: Arzu edilen üretim düzeyine göre miktarı değişmeyen girdidir (EMEKHAMMADDE)
Kısa Dönem: Üretim faktörlerinden sadece birinin değişmesine imkan tanıyan süredir
Uzun Dönem: Kullanılan tüm girdilerin değiştirilebildiği süredir
B) Kısa Dönem Üretim Kavramları
[Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Linkleri Görebilir Üye Olmak İçin Tıklayın]
1- Toplam Fiziki Ürün ; (TPP) : Değişken girdi miktarının arttırılmasına bağlı olarak elde edilen çıktıdır
2-Ortalama Fiziki Ürünü ; (APP) : Bir birim emek için elde edilen ürün miktarıdırEmek verimliliğiyle anlatılmak istenen Ortalama Fiziki Üründür APP = TPP/L
3-Marjinal Fiziki Ürün (MPP): Emek miktarındaki bir birimlik değişmenin toplam ürün miktarında meydana getirdiği değişmedir Bu kavrama aynı zamanda emeğin marjinal verimliliği de denir (MP)
TOPLAM, ORTALAMA VE MARJİNAL FİZİKİ ÜRÜN İLİŞKİLERİ
TPP maksimumken MPP 0 dır TPP artan miktarda artarken MPP artar TPP azalan miktarda artarken MPP azalır TPP azalırken MPP negatiftir MPP eğrisi APP eğrisinin maksimum olduğu noktada keserMPP = APP maksMPP > APP ise ; APP artar MPP < APP ise ; APP azalır
AZALAN VERİMLER YASASI
Diğer üretim faktörleri sabitken bir üretim faktörünün üretimde kullanılan miktarının arttırılması durumunda her ilave birimin sağladığı ürün miktarının azaldığını ifade eden ilişkidir
C) Uzun Dönemde Üretim
Tüm girdi miktarlarını değişmesini ölçek ve ölçeğin verimi kavramlarını da beraberinde getirmektedir
Ölçeğin verimi : Bütün üretim girdilerinin aynı oranda arttırılması durumunda ürün miktarının hangi oranda değişeceğini ifade eden ölçüttür
1) Ölçeğe göre sabit verim : Girdilerdeki artış oranı ile ürün miktarındaki artış oranının aynı olması durumudur
2) Ölçeğe göre artan verim : Üretimdeki artışın oransal olarak girdilerdeki artışlardan yüksek olmasıdır
3) Ölçeğe göre azalan verim : Ürün miktarındaki artış oranının girdilerdeki artış oranından düşük olmasıdır
Marjinal Ürün Değeri: Bir girdinin marjinal fiziki ürünü ile ürününü piyasa fiyatının çarpımı ile bulunur ve marjinal ürününün artışı sonucu elde edilecek geliri gösterir
MRP = MPP x Px, MRP > P ise firma girdiyi fazla kullanır, MRP < P ise girdi kullanımı azalır, MRP = P ise optimal girdi kullanım düzeyidir
Emek girdisi için ise ; MRP = W (ücret)
D) MALİYETLER
Açık maliyetler: Üretim faktörlerini elde etmek için yapılan gerçek ödemelerdir Muhasebeleştirilmiş maliyette denir
Örtük maliyetler: Gerçekte ödeme yapılmayan ancak bir alternatiften vazgeçilmesi nedeniyle oluşan maliyettir Fırsat maliyetleri de buna dahildir
E ) KISA DÖNEM ÜRETİM MALİYETLERİ TOPLAM MALİYETLER
1-Değişken Maliyet : (VC) Üretim miktarı ile birlikte değişen maliyetlerdir Hammadde, emek girdileri
2-Sabit maliyet : (FC) Üretim maliyetleriyle ilişkisi olmayan maliyetlerdir Bina vergisi
3-Toplam maliyet : (TC) Sabit ve değişken maliyetin toplamıdırTC = VC+FC
ORTALAMA MALİYETLER
1-Ortalama Sabit Maliyet (AFC ): Firmanın birim üretim başına düşen sabit maliyetidir AFC=FC/Q
2-Ortalama Değişken Maliyet (ABC): Firmanın birim üretim başına düşen değişken maliyetidir ABC= VC/Q
3-Ortalama Toplam Maliyet (ATC) : Firmanın birim üretimi başına düşen toplam maliyetidir ATC=TC/Q
MARJİNAL MALİYET (MC) : Firmanın üretimi bir birim artırması sonucu toplam maliyette oluşan değişmedir MC=^TC/^Q
MC eğrisi AVC ve ATC eğrilerini minimum noktalarında keser AFC eğrisi başlangıçta hızla azalır daha sonra azalış hızı yavaşlar bundan dolayı AVC ve ATC eğrileri birbirini hiçbir zaman kesmez
F) UZUN DÖNEM MALİYETLER (LRAC)
Uzun dönem maliyet eğrisi kısa dönem maliyet eğrisini kapsayan ve kısa dönem maliyet eğrilerine sadece minimum noktalarında teğet olan eğridir U biçiminde önce artan sonra sabit ve sonrada azalan ölçek ekonomisidir
G) KÂR KAVRAMI
Ekonomik Kar : Elde edilen toplam hasılatın toplam fırsat maliyetini aşan kısmıdır
Ekonomik Kar = Toplam Hasılat – Kullanılan tüm girdilerin toplam fırsat maliyeti
Ekonomik Kar = Toplam Hasılat – (Açık + Örtük maliyetler )
Muhasebe Karı = Toplam Hasılat – Açık maliyetler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com