Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
enerji, nükleer, üretilir

Nükleer Enerji Nasıl Üretilir

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nükleer Enerji Nasıl Üretilir

Ağır radyoaktif (Uranyum gibi) atomların bir nötronun çarpması ile daha küçük atomlara bölünmesi (fisyon – parçalanma – bölünme – bozunma) veya hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları oluşturması (füzyon – birleşme – biraraya gelme) sonucu çok büyük bir miktarda eneji açığa çıkar Bu enerjiye nükleer enerji denir Nükleer reaktörlerde fisyon reaksiyonu ile edilen enerji elektriğe çevrilir Güneşteki reaksiyonlar ise füzyon reaksiyonudur Bu reaksiyonun yarattığı sıcaklık fisyon reaksiyonundakinden çok daha fazladır (birkaç milyon derece santigrad) Bu yüzden bu sıcaklığı kontrol edebilecek bir füzyon reaktörü henüz kurulamamıştır
Çernobil
26 Nisan 1986 günü Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı, radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika’ya kadar ulaştı Yağan yağmurlar Karadeniz ve Edirne’de bulutları yere indirdi En mütevazi rakamlara göre, üç ülkede 146 bin kilometrelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı Bu, İtalya’nın yarısı kadar bir alana denk düşüyor 52 bin kilometrelik Danimarka büyüklüğünde bir tarımsal alan da kirlendi
Felaketinin üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen insan sağlığı açısından hala ciddi tehlikeler taşıyan bölgede yüzlerce köy yerleşime kapalı Yıldönümü dolayısıyla hayatını kaybeden 4 bin kişi, Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’da anıldı Halk Çernobil anıtlarına çiçekler koyarak kandiller yaktı
Atamun zincirleme reaksiyonları ile oluşur,reaksiyon kontrollü bir şekilde yapılırNötronların sürati önce modülatörden geçirilerek yavaşlatılır ve böylece diğer çekirdekleri parçalamaları kolaylaştırırReaktörde açığa çıkan nötronlar emme yeteneği olan kontrol çubukları ,Bölünen uranyumatomları ısı oluşturur
Nükleer Enerji Üretilirken Uranyum atıkları ve radyayon İnsan Saglıgı Açısından Çok TehlikedirReaktörlerde oluşan Radyasyon Deprem-Sel-afetler Sonucu Dogaya Ulaştıgında İnsanların Ölümlerine Yol açar,Ölümcül Ve Dogayı Kirletir
Kontrol Edilmesi Çok Zordur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com