Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alkanlar, hekzan

Alkanlar - Hekzan Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alkanlar - Hekzan Nedir?

Hekzan molekülü
Hekzan, düz zincirli bir alkandır Laboratuarlarda yağ çözücü olarak, ayrıca sanayide organik çözücü olarak kullanılmaktadır

Formülü C6H14 olan hekzan, sağlığa zararlı olduğu için heptanın türevi kullanılmaktadır Hekzanın inhalasyonunda (sıvı ilaçların gaz haline getirilip solunması durumu) zehirlenmeler olmaktadır Heptan veya oktan'ın yağı daha iyi çözmesine karşın hekzanı bulmak daha kolaydır Reaktivitesi düşük olduğundan iyi bir çözücü olarak yapıştırıcıların içinde kullanılır Kuvvetli oksidanlar ile şiddetli tepkimeye girerek yangına ve patlamaya neden olabilir Hekzan buharı havadan ağır olduğu için, zeminde yayılarak uzak mesafelerde tutuşmalara neden olabilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com