Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
esterleşme

Esterleşme Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Esterleşme Nedir?

Yağ asitlerinin alkollerle girdikleri reaksiyonların sonuç ürünüdür Burada terminal karboksil grubu bir alkolün hidroksil grubu ile birleşir Esterlerin genel formülü CnH2nO2 dir Aynı sayıda C atomu içeren monokarboksilli asitlerle izomerdirler

Esterleşme tepkimesi RCOOH + R'OH -> RCOOR' + H20 yavaş ve sınırlıdır Bu tepkimede açığa çıkan suyun, izotop markalama tekniğiyle asitten (RCOOH) kaynaklandığı gösterilmiştir; bu da RC(OH)2 OR' ara bileşiğinin geçici varlığını kanıtlar Bu ara maddenin oluşumu ve bozunması, tepkimede bir katalizör rolü oynayan kuvvetli bir asidin varlığıyla hızlandırılır Esterleşmeyi tam gerçekleşmek için oluşan su, damıtmayla uzaklaştırılır, ya da su yerine, esterle tepkimeye girmeyen bir bileşik (CIH ya da RCOOH) veren asidin türevlerinden biri (klorür ya da anhidrit) kullanılır Böylece hem esterleşmenin ters tepkimesi, hem de hidroliz önlenir
Geçici ara bileşik , RCOOH asidi ya da RCOOR' esterinde-ki üç komşu atom yerine dört komşu atoma bağlı bir merkez karbon atomu içerir
R ya da muhtemelen R' hacimli ise, esterleşme, alttepkenin sterik tıkamasıyla karşı karşıya kalır; bu da tepkime hızının düşmesi ve belkide elverişsiz bir denge değişmesiyle (üçüncül alkol R'OH esterlerinin durumu) kendini gösterir
Esterleşme, sanayide özellikle poliester-lerin üretiminde önemli yeri olan bir tepkimedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com