Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
epoksi, reçineleri

Epoksi Reçineleri Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Epoksi Reçineleri Nedir?

Yapıştırıcı ve kaplama maddeleri sanayileri başta olmak üzere yaygın olarak kullanılan, önemli bir reçine grubu Mekanik mukavemetinin yanı sıra kimyasal maddeler ve ısıya karşı da çok dayanıklıdırlar Bisfenolle epiklorhidrinden elde edilen termoplastik polimerler olan epoksi reçineleri, kuvvetli yapıştırıcı ve iyi birer yalıtkandır Dolgu ve plastik maddelerle karıştırılarak çeşitli kaplama malzemesi, dişli, roket parçaları vb yapımında kullanılır

Yapıştırma, koruyucu kaplama ve taşıyıcı malzeme olarak kullanılan her türlü ticari polimer Epoksi reçineleri çok çeşitli yüzeylere iyi yapışma özelliğine sahip olup, büzülmesi düşüktür ve kimyevi maddelerden az müteessir olur Ayrıca nem, ısı ve çarpmalara karşı mukavimdir Bütün bunların yanında çok esnek bir malzemedir

Esas olarak epoksi reçinesi yapıştırıcı ve koruyucu kaplama olarak kullanılır Mukavemetleri o kadar fazladır ki, yüksek hızdaki uçakların dış yüzündeki alüminyum parçaların yapıştırılmasında kullanılır Bunun yanında metalleri, camı ve seramiği yapıştırır Kaplama maddesi olarak mukavim, elastik, ısıya ve kimyasal tesirlere dayanıklı olması yönünden tercih edilir

Şimdiye kadar kullanılmışsa da günümüzde basınçlı tankların, araba parçalarının ve roketlerin yapıştırılmasında kullanılması gitikçe yaygınlaşmaktadır Burada özellikle kimyasal tesirlere karşı dayanıklılığı, mukavemet-ağırlık oranının düşük olmasından tercih edilmektedir Basılı (kart şeklindeki) elektrik devrelerinin izole edilmesinde de kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com