Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
petrokimya

Petrokimya Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Petrokimya Nedir?

Petrol ya da doğal gazdan tamamen ya da kısmen türetilen kimyasal maddeler ile ilgilenen teknik, sanayi dalı 1920-1925 yıllarında petrolün kraking artıklarının değerlendirilmesi, petrokimyayı doğurdu II Dünya Savaşı sırasında patlayıcı madde ve sentetiklere duyulan ihtiyaç bu sanayi dalını geliştirdi Petrokimyada uygulanan yöntemler, başlangıç maddesinin cinsine göre üç büyük gruba ayrılır;
  • Alifatik
  • Aromatik
  • İnorganik
Alifatik petrokimyanın en önemli maddesi "etilen"dir Buhar kraking yöntemiyle elde edilen etilenden sırasıyla etilen oksit, etilen aminler, etilen glikoller, deterjanlar, akrilikler, polyesterler, etil alkol, etil klorür, vinil klorür ve PVC yapılır Bu yöntemin öteki önemli maddesi olan propilenden, "izopropil alkol, gliserin, patlayıcılar, selofan, tekstil hammaddeleri ve akrolein elde edilir Bunların yanı sıra bütilen ve asetilen petrokimyasında sunî kauçuk hammaddesinden vinil asetata kadar çeşitli ürünler alınır Aromatik, petrokimyanın en önemli ürünü olan benzenden polistiren, fenol türevleri, anilinli boyarmaddeler, böcek zehirleri, yapışkanlar, reçineler vb elde edilir Yüksek aromatiklerden ortoksilenden dakron ve tergal gibi sunî elyaf üretilir Nihayet naftalinden ve ağır aromatiklerden laklar, vernikler, böcek zehirleri vb maddelerin sentezinde yararlanılır İnorganik petrokimyanın en önemli ürünlerinin başında kükürt, karbon siyahı, hidrojen peroksit ve amonyak gelir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com