Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cetvel, hakkında, kimya, periyodik, tablo, özellikleri

Kimya Periyodik Tablo Ve Özellikleri - Kimya Periyodik Cetvel Hakkında

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kimya Periyodik Tablo Ve Özellikleri - Kimya Periyodik Cetvel Hakkında

1 Periyodik cetvelde düşey sütunlara grup yatay sıralara da periyot denir 8 tane A (baş grup) 8 tanede B olmak üzere 16 grup vardır

2 Bir elementin bulunduğu baş grup numarası onun değerlik elektron sayısına eşittir Örneğin element 7A grubundaysa değerlik elektronu 7, 3A grubundaysa değerlik elektronu 3 dür

3 Aynı gruptaki elementlerin değerlik elektronları aynı olduğundan kimyasal özellikleri de aynıdır

4 Periyodik cetveldeki gruplar şöyle adlandırılır

1A Alkali metaller

2A Toprak alkali metaller

3A Toprak metalleri

4A Karbon grubu

5A Azot grubu

6A Oksijen grubu

7A Halojenler

8A Soygazlar(asal gazlar)

5 Her periyot bir alkali metalle başlar ve bir soygaz ile biter

6 Hidrojen alkali metal olmadığından 1periyot alkali metalle başlamaz

7 Periyotlarda soldan sağa doğru gidildikçe asitlik özelliği artar, bazlık ve elektrik iletkenliği azalır

8 Soldan sağa doğru atom çapı azalırken yukarıdan aşağıya doğru atom çapı artar

9 Soldan sağa doğru iyonlaşma enerjisi artarken yukarıdan aşağıya doğru iyonlaşma enerjisi azalır

10 Soldan sağa doğru çap azaldığı için elementlerin elektron ilgisi (elektronegatiflik) artar, yukarıdan aşağıya doğru azalır

11 Yukarıdan aşağıya doğru metalik özellik artar, soldan sağa doğru azalır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com