Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
malahit, malakit, mineraller

Mineraller - Malahit (Malakit) Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mineraller - Malahit (Malakit) Nedir?

Malahit (Malakit), bazik bakır karbonattan müteşekkil, parlak yeşil bir mineraldir Çok bulunan bir bakır cevheridir Daima bakır sülfürleriyle, özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur Bu oksitlenme, özellikle kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde su, hava ve karbondioksidin bakır sülfidi etkilemesiyle meydana gelir
Sibirya, Macaristan, Cornwall, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avusturalya, Güney Batı Afrika'da ve Anadolu'da çeşitli yerlerde bulunur
Malahitin bileşimi Cu2CO3(OH)2'dir Kristalleri monoklinal sistemdedir Ancak kristalleri az bulunur İğne ve kıl gibi kristaller, bir arada, demete benzer şekildedir Çoğunlukla üst yüzeyi yumrulu, yuvarlak, salkımsı agregat (amorf) olarak bulunur Kristalleri, siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır; agregatları ise zümrüt yeşili renginde ve ipek parıltılı veya donuk olur Çizgisi açık yeşildir Sertliği 3,5-4,0 ve özgül ağırlığı da 4,0 g/cm³'tür Kolay kırılır, kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir Üfleçte erir ve kömür üstünde Cu (bakır) tanesi bırakır Tüpte ısıtılırsa su çıkarır ve kararır Amonyakta çözünür Asitlerde de köpürerek çözünür
Malahit fazla sert olmadığı için, traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılır

Malahit Yeşili
Kapalı formülü C23H25N2Cl olan bir boyarmaddedir Benzaldehit ve dimetil anilinden elde edilen malahit yeşili trifenilmetan yapısındadır Anilin yeşili veya benzaldehit yeşili olarak da bilinir Sanayide ipek, yün, deri ve jütü doğrudan, pamuğu da mordanlandıktan sonra boyamada kullanılır Tıpta, seyreltik çözeltileri yerel antiseptik olarak kullanılır Bu bileşik mantar ve bakterilere karşı da etkilidir Yeşil kristal yapısı ile malahit'e benzediğinden malahit yeşili denmektedirMalahit

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com