Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
flare

Flare

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Flare

Flare
Flare Nedir - Flare Hakkında - Flare Özellikleri Nelerdir

Flare (İng Solar flare) veyâ Güneş patlaması, Güneş atmosferinde olan patlamalara verilen ad olup 6 × 1025 joule'e kadar enerji açığa çıkarabiliBu terim, ayrıca başka yıldızdaki benzer fenomenler için de kullanılmaktadır Bu durumlarda yıldız patlaması (İng stellar flare) kavramı kullanılır

Güneş patlamaları, Güneş atmosferinin bütün tabakalarını (fotosfer, korona ve kromosfer) etkiler, plazmayı onlarca milyon kelvine çıkarıp elektronları, protonları ve daha ağır iyonları neredeyse ışık hızıyla uzaya fırlatır Ayrıca bütün elektromanyetik tayfa yayılmış radyasyon üretirler Çoğu Güneş patlamaları, şiddetli manyetik alanların fotosfere girdiği Güneş lekeleri gibi aktif bölgelerde oluşur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com