Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edilmesi, elde, işınlarının, röntgen

Röntgen İşınlarının Elde Edilmesi

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Röntgen İşınlarının Elde Edilmesi

Röntgen Işınlarının Elde Edilmesi

Röntgen Işınları - Röntgen Işınları Nasıl Elde Edilir - Röntgen Işınları Nedir

Röngen ışınlan iki ayrı tür katottu tüplerle elde edilmektedir Bu tüplerden birinin katodu akkor ,diğeri ise akkor değildir

Bir tüp atalım Bu tüpü katodu küre şeklinde ve akkor hale gelmeyen cisimden yapılmış otsun Bunun karşısın da da platin bir levha yerleştirelim Katodun yaymış olduğu ısınların bu levhaya ulaşması açısı, en az 45° olsun Işınlar bu platin levhaya çarpınca röntgen ışınlarına dönüşür Yani değişik tip bir ışın olurlar İkinci metod ise gene aynı tüpün içine katot olarak bir fitil konur Bu flamanın özelliği belli bir ısıdan sonra akkor hale getebilmesidir Bîr başka deyişle bu flamanın çevresini silindir biçimindeki bir katotla çevrelemek gerekir Flamanın akkor hale gelmesiyle gazın içine saldığı ışınlar karşısında bulunan levhaya doğru yol alır Bu levhaya çarpıp yansıyan ışınlar, değişik özzelik taşırlar Yani röntgen ışınlarına dönüşür

Röntgen ışınları, doğal ışık gibi aynı doğrultuda ve normal hızıyla aynı biçimde yayılırlar fotoğraf kağıdının ve filminin emisyonunetkilerlerBiyolojik olarak insan vücudunu etkilerlerÇeşitli cisimlerin bünyesinden geçebilirler

Röntgen ışınları, yoğunluğu fazla yani atom ağırlıktan yüksek cisimlerden pek kolay geçemezler Fakat yoğunluğu az yani atom ağırlıktan düşük ölün cisimlerden kolaylıkla geçerler Örneğin kemiklerden geçemeyecekleri gibi kaslardan ve bazı organlardan kolaylıkla geçebilirler İşte bu özellikleri tıp alanında çok kullanılmaktadırRöntgen dediğimiz sistem bu ışınların bu özelliklerinden yaralanılarak yapılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com