Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, dersi, detay, edebiyat, hakkında, içerik, konu, sanatları, söz

Edebiyat Söz Sanatları Hakkında Edebiyat Dersi Konu Anlatımı İçerik Detay

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Edebiyat Söz Sanatları Hakkında Edebiyat Dersi Konu Anlatımı İçerik Detay

Teşbih(Benzetme) Aralarında çeşitli yönlerden benzerlik bununan kavramlardan nitelikçe zayıf olanı güçlü olana benzetmedirBir teşbihte belli başlı 4 öge bulunur Bunlar Benzeyen(niteliçke Zayıf olan)Kendine benzetilen ( Nitelikçe güçlü olan) Benzetme edatı, Benzetme yönü

Örn Tilki Gibi Zeki Bir Adamdı

NOT:Bir teşbihte benzeyen ve kendisine benzetilen ana unsurdur Bir teşbihte ikiside bulunmalıdır Benzetme edatı ve Benzetme yönü yardımcı unursulardır Benzetme Yönü Ve Benzetme Edatı herhangi biri kullanılmadanda teşbih olur

Bir Teşbihin Benetme Yönü En Önemlisidir

Arslan Gibi Cesur Bir Askerdi

-----

Arslan - Kendisine Benzetilen

Gibi- Benzetme Edatı

Cesur- Benzetme Yönü

Askerdi- Benzeyen

İstiare(Eğretileme) Teşbihin 2 ana unsuru olan ve benzeyen ve kendine bezetinlere yapılan benzetilmeye denirYani Bu unsurlarda biri yoksa istiare olurKapalı İstiare Ve Açık İstiare Olmak Üzere 2 ye ayrılırlar

Açık İstiare: Kendisne Benzetilenle Yapılan İstiaredir

Kapalı İstiare: Benzeyenle Yapılan İstiaredirAncak Kendisine benzetilenin özelliği verilir

Örn: Aslanım Geliyor ASLAN Kendisine Benztildiginde Açık İstiaredir

Asker Oldukça Cesurdu- Kapalı İstiare Asker - Benzeyen Cesurdu- Kendisine Benztilenin Özelliği

Teşhis- İntak ( Kişileştirme- Konuşturma)

İnsan Dışındaki Varlılara İnsana Ait Özellerin Verilmesine Teşhis Denir

İnsan ÖZelliği Verilen Varlıların Konuşturulmasınada İntak Denir

NOT: İntagın Olduuğu Yerde Teşhis Mutlaka Vardır Teşhisin Oldugu Yerde İntak Olmaya Bilir

Örn: Geçen Seneler Agacın Belini İyice Bükmüştü

Agacın Bükülmesi Teşhis Çünkü Agacın Bükülmez İnsana Ait Bir Özellik Verilmiştir

İntak a Örn:

Nergis Derki Ben Alayım

Yigit Başına Belayım

Her Çiçekten Ben Alayım

Benden Ala Çiçek Varmı

Teşhis Ve İntak Nergis Bir Çiçek Türü Çiçekler Konuşamaz Ama Konuşturulmşdur Burda İntak Vardır Benden Ala Teşhis Kendini Kişileştirmiştir

Tenasüp ( Uygunluk): Çeşitli Yönlerden BirbiriyLee Anlamca İlişkili Olan Sözcüklerin Bir Dizede Beyit Yada Şiir Parçasında Kullanılmasıdır

NOT: Birbiriyle Zıt Anlamlı Olan Sözlüklerin Bir Dizede, Bir Arada Kullanması Tenasüp OlmazTezat Olur

ÖrnBülbül Gülün Acısıyla Sabaha Kadar Ah Çekti, Ağladı

Bülbül- Gül (Tenasüp)

Acı- Ah Çekmek- Aglamak(Acı Çekmek)

Telmih(Hatırlatma) Herkesçe Bilinen, Olayı Durum Yada KişinHatırlamasın Yapdılögı Sannatır

Örn

Ne Aşktı O Mecnun Ki

Mecnun İle Leyla Olayı Hatırlatılmştır

Hüsn ü Talil ( Güzel Neden Bulma): Bir Olay Yada Durumu Asıl Sebebinin Dışnda Güzel Bir Nedene Baglamadır

Örn:

Gökyüzü Bile Ağladı Gidişine

Umarım Yardımcı Olabilmişimdir

Kimi Arkadaşlara Yardımcı Olabilysem Ne Mutlu Bana Replerseniz Sevinirm

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com