Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, dersi, edebiyat, hayatıoğuz, içerik, kağan, kimdir, konu, oğuz

Oğuz Kağan Hayatı-Oğuz Kağan Kimdir Edebiyat Dersi İçerik Konu Anlatım

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Oğuz Kağan Hayatı-Oğuz Kağan Kimdir Edebiyat Dersi İçerik Konu Anlatım

Oğuz Kağan

Binlerce yıllık tarihinde Yüce Türk Milletinin feyz kaynağı olan Türk (Oğuz) Töresine ad veren, büyük Türk Hakanı Oğuz Kağan'ın babası Kara Kağandı Kara Kağanın bir oğlu dünyaya geldi Bu çok güzel bir çocuktu Doğduğunda annesinin sütünü emmedi, daha sonra annesi rüyasında, çocuğun kendisine "Tanrıya iman etmedikçe sütünü emmeyeceğini" söylediğini gördü Annesi bu rüyayı üç gece üst üste görünce, Tanrıya imam etti ve çocuk annesinden birkere süt emdi ve bir daha emmedi Bir yıl sonra büyük bir adam gibi konuşmaya başladı "Ben bir çadırda doğduğum için adımı Oğuz koymak gerekir" dedi Adını Oğuz koydular Harikulade halleri görülen Oğuz, çocukluğundan ergenlik çağına kadar, her fırsatta Tanrıyı anardı Ona Tanrının nurlu feyzi erişti Her türlü bilim ve hünerde, ok atmada, kargı kullanmada, kılıç çalmada ve bilgi hususunda, aleme ün salacak gelişme gösterdi Babası onu amca kızıyla everdi Fakat evlendiği kız imam eetmediği için ona yanaşmadı En sonunda kendine imam eden bir kızla evlendi Oğuz'un bir tek Tanrıya inandığını duyan babası, onu bir av dönüşü öldürmeyi planladı Bu haberi alan Oğuz, putperes babasıyla yaptığı savaşı kazandı Ok yarası alan Kara Kağan öldü Bunun üzerine Oğuz, Kağan oldu ve puta tapanlara hiç bir merhamet göstermedi

Oğuz Kağan destanında anlatılan Oğuz Han, aynı zamanda Büyük Hun Türk İmparatorluğunun kurucusudur Türk devlet geleneğinin temel taşlarını koyan, Türk Hakanının vazettiği kanunlar, Oğuz (Türk) Töresi olarak ün yapmış ve 16 Büyük Türk İmparatorluğunun da güç kaynağı olmuştur 24 Oğuz Boyunun atası olan Oğuz Han, Türk Töresini; Disiplin , Adalet, Ahlak ve Millete hizmet esası üzerine inşa etmiştir

İlk teşkilatı orduyu kuran Oğuz Han, Onlar-Yüzler-Binler-Onbinler diye tasnif yapıp, kumandanlarınada, Onbaşı, Yüzbaşı, Binbaşı, Tümenbaşı diye de ünvanlar vermiştir, Orduda itaatı esas kılmış, itaat etmeyenlerin boynunu vurdurmuştur

Daha sonra Oğuz Kağanın üç oğlu olmuş Onlara Gün, Ay, Yıldız adını verir Bir daha evlenir ve ondanda üç oğlu olur Bu oğullarına da Gök, Dağ, Deniz adlarını verir Gün gelir büyük bir toy (şölen) verir Halkı çağırır, yenilir içilir sonra Beylerine ve Halka buyruk verir

"Ben sizlere oldum Kağan

Alalım yay ile kalkan

Nişan olsun bize buyan

Bozkurt olsun bize uran"

Dedi ve Dünyanın dört bir yanına yarlığı yazdı, Elçilere verip gönderdi Bu fermanlarda şöyle yazıyordu: "Ben Türklerin Kağan'ıyım Dünyanın dört bucağına hakim olmam gerekir Sizlerden itaatinizi istiyorum Kim benim buyruğuma baş eğerse, hediyelerini kabul eder dost sayarım Her kimde baş eğmez ise, ona gazab eder, üzerine Ordu çekip, baskın yapar yok ederim "Çin Kağan'ı itaatini ve dostluğunu bildirdi Urum Kağan'ı itaatini bildirmedi Bunun üzerine Oğuz Kağan ordusuyla onun üzerine yürüdü ve onların yenip kendine bağladı Daha sonra Oğuz Kağan devletin sınırlarını güneyde Hindistan, kuzeyde Sibiryay, doğuda Qindenizi, batıda Akdeniz ve Mısır'a kadar genişletti Buralarda yaşayan Milletleri ve Devletleri kendine bağladı Daha sonra büyük ganimetlerle ülkesine döndü

Büyük bir toy verir Oğuz Kağan ve Devleti oğulları arasında pay eder Boz Oklar denen, Ayhan Yıldızhan ve Gökhan arasında devleti payeder Üç Oklar denen Denizhan, Dağhan ve Günhan oğullarına da "Sizlerde Boz Oklar altında Beylik yapın" der 75 yılı savaşlarla geçiren Oğuz Kağan 116 yıllık hükümdarlığının sonunda hayata gözlerini yumar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com