Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
betimleyici, metinler

Betimleyici Metinler

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Betimleyici Metinler

Betimleyici Metinler

metin tipleri - betimleme nedir - tasvir etme nedir - betimleme örnekleri

Roman türü: Örn: XIX yüzyıl romanları (Balzac, Zola), Yeni roman (Robbe-Grillet)
? Şiir ve mensur şiir, belgesel metinler

BİÇİM ? Öyküleme durdurulur, bir tablo yaratılır Betimlemenin amacı estetik olabildiği gibi didaktik, vb olabilir

? Algılama ifade eden fiiller kullanılır Yer belirticiler ve hal fiilleri, hareket fiilleri göze çarpar

? Kelime alanları oluşur, bunlar konuyla ilgili yahut ilgisiz olabilir

? Üslup figürleri, edebî sanatlar yoğun bir biçimde kullanılır (istiare, teşhis ) Bunlar üslubun nesnellik, öznellik derecesini belirler

TÜR NİTELİKLERİ : Odaklanma tarzı Bir tasvirin nesnel yahut öznel olmasını belirler Anlatıcının açıkça yahut kapalı bir biçimde anlatıma dahil olması tasviri öznel, subjektif bir hale getirir Anlatıcı duygularını tasvire yansıtmazsa nesnel bir tasvir doğar

Anlatıcının niyetine göre farklı tasvirler doğar:

? Bazı tasvirler, anlatılan şeyden çok anlatıcının iç dünyasını yansıtır Bunlar lirik tasvirlerdir Bu durumda, bir manzara anlatıcının ruh hali ile uyum içinde (paralellikler, tezatlar) anlatılır

? Tasvir, tenkit ve alay öğeleri taşıyabilir ( portre tasvirleri, satirler)

? Tasvirler gerçekçi, realist olabilir Bu durumda anlatıcı, tasvirden kahramanların ruh halini yansıtmak için yararlanır Manzara ile kahramanın ruh hali arasında açık yahut kapalı bir ilişki kurar

OKUYUCUNUN DURUMU ? Bilgi edinir, zihninde canlandırır

? Metni bir estetik varlık olarak kavrar

? Öyküyü kavrama : Okuyucu tasvir yardımıyla daha sonra olacak olayları kavramaya hazır hale gelir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com