Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
10sınıf, anlatım, dersi, dil, lise, soruları, sorumluluk, sınavı

2009-2010 Dil Anlatım Dersi 10.Sınıf Sorumluluk Soruları - Lise 2 Sorumluluk Sınavı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

2009-2010 Dil Anlatım Dersi 10.Sınıf Sorumluluk Soruları - Lise 2 Sorumluluk Sınavı

) İletişim ögelerini yazınız

2) Panel forum arasındaki en önemli fark nedir?Yazınız

3)''Bu güzelim hayatın doyumsuz binbir çeşit güzelliklerine veda ederek başı ve sonu olmayan bir diyara , ölümün sonsuz ülkesine göç etti'' cümlesinde anlatımın hangi özelliğine uyulmamıştır?

4)''İstanbul,Türkiye'nin en kalabalık şehridir'' cümlesini öznel bir anlatımla tekrar kurunuz

5)''Sonu geldi en güzel günlerin'' isim tamlamasını bulup türünü belirtiniz

6)''Kışın,masmavi bir gökyüzüne hasret kalırız'' cümlesindeki sıfatları bularak türlerini belirtiniz

7)''Birkaç öğrenci,sınava girmedi'' cümlesindeki belgisiz sıfatı,belgisiz zamire çevirerek cümleyi yeniden kurunuz

8)''Dün,Salih babasını görünce heyecanla dışarı çıktı'' cümlesindeki zarf çeşitlerini bulunuz

9) a)Bir fiile ekleri getirilerek sıfat-fiiller türetilir

b)Bir fiile ekleri getirilerek isim-fiiller türetilir

10)Aşagıdaki ifadelerin sonuna doğru ise (D) yanlış ise (Y) yazınız

a)Mizahi anlatımda güldürü unsuru,sadece jest ve mimiklerle sağlanır ()

b)Ünlemler cümlenin yapısına temel bir öge olarak girer ()

c)Edat ve bağlaçların hiçbir zaman tek başına anlamı yoktur()

d)''Hikayeleri daktilo yada bilgisayar ile yazıyorum'' cümlesindeki ile bağlaçtır ()

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com