Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avrupa, edebiyatı

Avrupa Edebiyatı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Avrupa Edebiyatı

Batı edebiyatlarının temelini Yunan ve Latin edebiyatı oluştururYunan Edebiyatı'nda İlyada ve Odise destanlarıyla Homeros, trajedileriyle Aiskhilos , Sophokles ve Euripides, komedileriyle Aristophanes, tarih eserleriyle Herodot, felsefe eserleriyle Eflatun, Aristoteles, fablleriyle Ezop kendinden sonrakileri etkilemiştir
Yunan edebiyatı MÖ 2 yüzyılda biter Latin edebiyatı ise Yunan edebiyatının bitiminde başlarSöylev dalında Cicero, pastoral, epik ve lirik şiirde Virgillius yetişmiştir Bu şairin ayrıca ünlü Aeneis (Ene) adlı destanı vardırSatrik ve didaktik şiirde Horatius tanınır Felsefe ve trajedide ise Seneca kalıcı eserler bırakmıştır Bu dönemden sonra Avrupa'da yaklaşık 100 yıllık bir karanlık devir başlar Bu dönem içinde kayda değer pek bir edebiyat çalışması görülmez Bu sessizlik Rönesans devriyle sona erer Rönesans'ın beşiği İtalya'da 13 yüzyılda Dante ortaya çıkar ve İtalyan dilini bir edebiyat dili haline getirir Dante'nin en önemli eseri İlahi Komedi'dir
Eser öbür dünyada Dante'nin yaptığı 7 günlük seyahati anlatır Cennet, Cehennem ve Araf'tan bahseder Dante ayrıca Beatrice adlı sevgilisi için yazdığı şiirlerle tanınır O, bu ismi bir sembel haline getirmiştir Rönesans döneminde ayrıca lirik şiirleriyle tanınan Pelrarca ve küçük hikâye türünün kurucusu Boccacio, Avrupa edebiyatının temelini oluşturur Rönesans döneminin destan türündeki en büyük yazarı ise Kurtarılmış Kudüs adlı eserin yazarı Tasso'dur İtalyan edebiyatındaki bu parlak dönemden sonra Fransız edebiyatı etkisini göstermeye başlar ve 20 yüzyılın sonlarına doğru süren edebiyatın merkezi Fransa olur Fransız edebiyatı, Klasisizm döneminden önce, Hümanizm adı verilen bir hür düşünce ortamı yaşamıştır
Özellikle Montaigne denemeleriyle, Ronsard şiirleriyle, Rabelais ilk roman denemeleriyle yeni bir anlayışın sinyallerini vermiştir Bundan sonra birbirini izleyen edebiyat toplulukları, edebiyatın akımlarını oluşturmuştur Edebiyat Akımları Batı edebiyatındaki akımlar; Klasisizm Romantizm Realizm Naturalizm Parnasizm Sembolizm Fütürizm Dadaizm Sürrealizm İzlenimcilik

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com