Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çığ, oluşur, sebepleri

Çığ Nedir, Çığ Nasıl Oluşur, Çığ Sebepleri

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çığ Nedir, Çığ Nasıl Oluşur, Çığ Sebepleri

Çığ hakkında bilgi
Çığ nedenleri
Çığ nasıl olur

Çığ oluşumunu tetikleyen başlıca beş neden vardır:

1 Arazi
2 Taze kar
3 Fırtına
4 Kar tabakası
5 Isı

Arazi yapısı çığ oluşmasının en önemli nedenleri arasındadır Eğimin fazla olması çığ tehlikesini artırır Sadece %30?luk bir eğim bile çığ tehlikesini akla getirmelidir

Gölgede kalan arazilerde de güneş gören yerlere kıyasla çığ tehlikesi daha fazladır

Bölgenin çok yağış alması, altta kalan kar tabakasının üzerine sürekli yenisinin gelmesine neden olur Taze kar tabakasının kalınlığına bağlı olarak çığ tehlikesi de artar

Özellikle uzun süre havanın kötü olduğu yerlerde güneşin ilk açtığı gün çok tehlikelidir

Kar fırtınaları da çığ oluşumunun önemli nedenlerinden biridir

Fırtına çıktığında uçuşan kar taneleri rüzgar almayan kısımlarda birikir Tepelerde biriken kar, aşağısındaki sırtta çığ olabileceğinin habercisidir

Kütle şeklinde ilerleyen kar tabakaları, çığ tehlikesinin önemli göstergelerindendir

Karın tabaka halinde kaydığı, hareket ettiği yerlerden uzak durmalı, derinden gelen boğuk sese dikkat edilmelidir

Çığ oluşumunun bir diğer nedeni ise ani ısı değişiklikleri Kar yağışından sonra ısının düşmesi veya yükselmesi çığ tehlikesini tetikler

Yağıştan sonra aniden düşen ısı, üstteki yeni kar tabakasının alttakiyle kaynaşamamasına; aniden yükselen ısı ise karın gevşemesine neden olduğu için çığ tehlikesi artar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com