Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fırtına, oluşur

Fırtına Nedir? - Fırtına Nasıl Oluşur?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fırtına Nedir? - Fırtına Nasıl Oluşur?

Fırtına nedenleri
Hava olayları fırtına

Fırtına rüzgarın hızlı bir şekilde esmesine denir Rüzgar hızı 27 knot üzerine çıktığında, yani 7 bofor ve üzeri olduğunda rüzgara artık fırtına denir Hızlı esen rüzgar kendi kuvvetinin yanında çevresini de etkiler Öncelikle estiği denizde veya okyanusta suları kabartarak büyük dalgalar oluşturur Fırtınaya yakalanan yelkenli tekneler, herhangi bir liman ya da marinaya sığınamayacak kadar açıktaysalar, fırtınaya hazırlık yapmaları gerekir Şiddetli rüzgara karşı yapılacak en etkili önlem, yelkene camadan vurmaktır Bunun anlamı yelkenin alanını küçülterek, rüzgardan daha az faydalanmaktır Bu şekilde rüzgarın tekneyi bayıltıcı etkisinin birazda olsa önüne geçilmiş olunur O da yetmiyorsa teknedeki ana yelken indirilir ve ön yelkenle (flok veya cenova) seyire devam edilir

Fırtınalar bazen çok korkunç olabilir Şiddetli yağmurlar ekinlere, sebze ve meyve bahçelerine çok zarar verir: mevsime ve bitkilerin durumuna göre ürünler, tomurcuklar, filizler ve yumuşak meyveler dolu ile paramparça olur; dereler ve çaylar birdenbire yükselir Dışarıda bulunan insanları ve hayvanları yıldırım çarpabilir Yüksekte bulunan madeni kütleler ya da yüksek noktalar yıldırımı çeker Bu nedenle açık arazide fırtınaya yakalanınca ağaçların altına sığınmaktan kaçınmak gerekir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com