Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
koordinat, silindirik, sistemi

Silindirik Koordinat Sistemi Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Silindirik Koordinat Sistemi Nedir?

Silindirik koordinat sistemi

Silindirik koordinat sistemi; referans olarak seçilmiş bir eksene göre uzaklığına, yönüne ve eksene dik bir referans düzlemine uzaklığına göre nokta konumunu gösteren üç boyutlu bir koordinat sistemidir Referans düzlemine göre uzaklık, referans düzleminin hangi yüzünün noktaya baktığına göre pozitif ya da negatif bir değer alabilir
Sistemin orijini, bütün koordinatların sıfır olduğu noktadır Bu nokta referans düzlemi ve ekseninin kesiştiği noktadır
Eksen genellikle, kutupsal eksenden ayırmak için silindirik eksen olarak adlandırılır

Kutupsal koordinat sistemine üçüncü bir koordinat ekseni (kot) ilâvesiyle oluşturulan koordinat sistemi Bu sistemde bir noktanın konumu r, ? ve z koordinatlarıyla gösterilir ve kartezyen koordinatlarla arasındaki bağıntı:

x = r cos ? , y = r sin ? , z = z biçimindedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com