Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayrık, matematikte, olan, olaylar, olmayan

Matematikte Ayrık Olan Ve Olmayan Olaylar Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Matematikte Ayrık Olan Ve Olmayan Olaylar Nedir?

AYRIK OLAN VE AYRIK OLMAYAN OLAYLAR
A ve B gibi iki olay aynı anda gerçekleşebiliyorsa bu olaylar ayrık olmayan olaylardırBu durumda iki olayın kesişimleri boş kümeden farklıdır
O(AUB)= O ( A ) + O( B ) - O(A n B)

Örnek: Atılan bir zarın üst yüzeyine gelecek sayıların 3'ten büyük veya çift gelme olasılığını bulunuz?
E={1,2,3,4,5,6}
A={4,5,6}
B={2,4,6}
A n B={4,6}
O(AUB)= 3/6 + 3/6 - 2/6 = 4/6 = 2/3
A ve B gibi iki olay aynı anda gerçekleşemiyorsa bu olaylar ayrık olaylardırBu durumda iki olayın kesişimleri boş kümedir
O(AUB)= O ( A ) + O( B )

Örnek: Bir kutuda 1'den 10'a kadar numaralandırılmış 10 kart vardırKutudan rastgele seçilen bir kartın 2 veya 8 numaralı kart olması olasılığı kaçtır?
O(AUB)= O ( A ) + O
( B ) O(AUB)= 1/10 + 1/10 = 2/10 = 1/5

Örnek: Atılan bir zarın üst yüzeyine gelecek sayıların 3'ten büyük veya çift gelme olasılığını bulunuz?
E={1,2,3,4,5,6}
A={4,5,6}
B={2,4,6}
A n B={4,6}
O(AUB)= 3/6 + 3/6 - 2/6 = 4/6 = 2/3
A ve B gibi iki olay aynı anda gerçekleşemiyorsa bu olaylar ayrık olaylardırBu durumda iki olayın kesişimleri boş kümedir
O(AUB)= O ( A ) + O( B )

Örnek: Bir kutuda 1'den 10'a kadar numaralandırılmış 10 kart vardırKutudan rastgele seçilen bir kartın 2 veya 8 numaralı kart olması olasılığı kaçtır?
O(AUB)= O ( A ) + O
( B ) O(AUB)= 1/10 + 1/10 = 2/10 = 1/5

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com