Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğrusu, sayı

Sayı Doğrusu Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sayı Doğrusu Nedir?

Tüm reel sayıların gösterildiği doğru Sayılar sayı doğrusu üzerinde soldan sağa doğru, küçükten büyüğe olarak sıralanırlar

Sayı doğrusu oluşturabilmek için: Bir doğru üzerinde bir nokta işaretlenip bu nokta 0 ile gösterilir Sıfır sayısının sol ve sağ tarafında, birer birim aralıklarla noktalar işaretlenip bu noktalar tam sayılarla eşlenir Daha sonra bu doğru üzerindeki tam sayılara göre, rasyonel sayılar ve irrasyonel sayılar işaretlenir Sayı doğrusu üzerindeki her nokta bir reel sayıya karşılık gelir

Bir doğrunun noktalarıyla sayılar arasında bire-bir eşleme kurularak oluşturulan doğru Herhangi bir doğru üzerinde bir başlangıç noktası (sıfır) işaretlenip bir birim uzunluk seçilerek, sıfırdan sağa doğru her birim uzunluk sonuna 1 ve ardışığı tamsayıları, sola doğru da -1 ve ardışığı negatif tam sayıları verip sayı doğrusu oluşturulur Arada olan gerçel sayılar için de mutlaka bir ve bir tek nokta bulunur Sayı doğrusu eksen olarak kullanıldığı gibi, sayıların sıralanmasında da yararlanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com