Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bölme, işlemi, rasyonel, sayılarda, örnekleri

Rasyonel Sayılarda Bölme İşlemi Örnekleri

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rasyonel Sayılarda Bölme İşlemi Örnekleri

Rasyonel Sayılarda Bölme İşlemleri
Rasyonel Sayılarda Bölme İşlemi Soruları
Rasyonel Sayılarda Bölme

İki rasyonel sayının bölme işlemi yapılırken, bölünene rasyonel sayı , bölen rasyonel sayının çarpma işlemine göre tersi ile çarpılırElde edilen çarpım bölümü verir
NOT:Aynı işaretli iki rasyonel sayının bölümü pozitif;ters işaretli ki rasyonel sayının bölümü ise negatif bir rasyonel sayıdır

Yani: + x + = +
- x - = +
- x + = -
+ x - = -

ÖR: -3 +2 -3 +4 -3
4 4 4 2 2

+1 tam sayısının , bir rasyonel sayıya bölünmesinden elde edilen bölüm,bölen rasyonel sayının çarpma işlemine göre tersine eşittir

ÖR: -2 1 -7 -7
7 1 2 2

(-1)tam sayısının, bir rasyonel sayıya bölünmesinden elde edilen bölüm bölen rasyonel sayının çarpma işlemine göre tersinin ters işaretlisine eşittir

ÖR: 12 +17 17
17 12 12

-10-

Bir rasyonel sayının , +1 tamsayısına bölünmesinden elde edilen bölüm , rasyonel sayının kendisine eşittir

Bir rasyonel sayının,(-1) tamsayısına bölünmesinden elde edilen
bölüm , bölünen rasyonel sayının toplama işlemine göre tersine eşittir

ÖR: -2 -2 1 -2 1 -2
7 7 1 7 1 7

ÖR: -2 -2 -1 -2 -1 2

7 7 1 7 1 7

NOTıfır sayısının , sıfırdan farklı olan her rasyonel sayıya bölümü ?0? dır

Bir rasyonel sayının sıfıra bölümü taımsızdır
Rasyonel sayılar kümesinde bölme işleminde , doğal sayılar ve tam sayılar kümesindeki bölme işleminde olduğu gibi; ?bölünen = bölen x bölüm? ilişkisi vardır

NOT:Rasyonel sayılar kümesi , bölme işlemine göre kapalıdır

NOT:Rasyonel sayılar kümesinde , bölme işleminin değişme özelliği yoktur

NOT:Rasyonel sayılar kümesinde , bölme işleminin birleşme özelliği yoktur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com