Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atom, bileşik, iyon, manganez, mineral, mineralleri, oksit, piramit, vanadat, vanadyum

Vanadat Mineralleri

Eski 12-05-2012   #1
Şengül Şirin

Vanadat Mineralleri

VANADAT MİNERALLERİ

Vanadat mineralleri ,vanadyum ( V ) ve oksijen ( O ) ile çeşitli metallerden oluşan doğal bileşiklerin ortak adıSon derece özgün koşullar altında kristalleşen bu minerallerin çoğu ender olarak bulunurKimi zaman vinidit vanadyum cevheri ve karnotit uranyum cevheri olarak çıkarılmakla birlikte,vanadatların çoğunun fazla ekonomik değeri yokturAma renklerinin parlaklığı nedeniyle mineral koleksiyoncularının gözde taşları arasında yer alırlar

Vanadt minerallerinin yapısı karmaşıktırBazı vanadat mineralleri ,merkezinde bir vanadyum atomu,köşelerinde ise dört oksijen atomu bulunan vanadat (Vo4) dörtyüzlüleri ( tetraedron)içerirHer vanadat dörtyüzlüsü -3 net yüke sahiptir,bu eksi yük,dörtyüzlünün dışındaki büyük,artı yüklü metal iyonlarınca (örnkalsiyum,manganez yada demir II) nötreştirilirBirleşerek zincirler,levhalar,halkalar ya da örgü yapılar oluşturan silikat dörtyüzlülerinin tersine vanadat dörtyüzlüleri benzersiz yapılar oluştururBu dörtyüzlüleri içeren vanadat mineralleri yapısal ve kimyasal olarak fosfat ve arsenat minerallerine benzeraslında bu vanadatların çoğunda vanadyumun yerini genellikle fosfor ya da arsenik alır ve böylece vanadatlar ile fosfatlar ve arsenatlar arasında katı çözelti dizileri oluşurFosfat ve sülfat mineralleri gibi vanadat minerallerinin de çoğu geçiş metallerinin ,özellikle de demir IImanganez ve bakırın karmaşıklarıdır

Öbür vanadatlar ,özellikle uranyumlu olanlar iyonları içerirbu yapı,ortasında iki vanadyum atomu ve köşelerinde sekiz oksijen atomu bulunan,birer kenarı ortak iki kare piramit biçimindedirBaşka çok karmaşık kümeler de vardırama bunlar vanadatlar olarak değil,daha karmaşık oksit mineralleri olarak sınıflandırılır

Kaynak:AnaBritannica cilt 31 frmsinsinet için derlenmiştir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com