Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Pratik Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adım, tasarruf

Adım Adım Tasarruf

Eski 12-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Adım Adım Tasarruf

Adım adım tasarruf

Beyaz eşya alırken A sınıfı olmasına dikkat edin

Dört kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız ortalama 126 litre su harcarsınız Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar Bu da bir yılda ortalama 40 ton suyu kurtarmanız demektir

Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olun Gerekirse tamir edin Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar

Çamaşır makinesini ekonomik kullanın Bir çamaşır makinesi tek çalıştırmada 176 litre su harcar Makinenizi haftada bir kez bile az çalıştırsanız yılda 9 ton suyu kurtarırsınız

Eski bir lambanızı, enerji verimli lamba ile değiştirin, bir yılda evinizin bir aylık elektrik enerjisini kurtarın

Prizde unutulan bir cep telefonu şarj cihazı, yılda 30 kilowatt enerji tüketir

Yalıtımı iyi yapılamamış konutlardaki ısı kaybının yüzde 20'si çatılardan, yüzde 15' i kapı ve pencerelerden oluşuyor

Verimsiz ısıtma, faturanızdaki en büyük hırsızdır Faturanızın yüzde 50'sini çalar

Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığını ise - 18 derecede tutmak gerekir Çünkü daha düşük sıcaklık enerji israfı olur

Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar

Derin dondurucudan alacağınız bir kâse buz parçasını dolabınızın ortasına koyun Böylece üç-dört gün süre ile buzdolabınızın enerji tüketimini yüzde 5 kadar düşürebilirsiniz

Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritin, bu durum dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlar

Çamaşırları nemli olarak ütüleyin, buhar ve termostatlı ütülerin kullanılması enerji tasarrufu açısından önemlidir

Saçlarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesi kullanın Böylece daha az enerji harcarsınız

Unutmayın, saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışması, 60 watt'lık bir lambanın üç saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketir

Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın Bu yolla hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olacaksınız

Pişirme işlerinde alt kısmı düz olan tencere ve tava kullanın Bu, ısınma süresini kısaltır

Ütü alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmenizi sağlayacaktır

Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün şekilde askıya asın Bu, çamaşırlarınızı ütülerken daha az enerji harcamanızı sağlar

Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin Kapalı kaplar içinde yemek daha çabuk pişer, dolayısıyla daha az enerji harcanmış olur Kapaksız kapla yemek pişirirken üç kat daha fazla enerji tüketirsiniz

Fırında, bir yerine birden fazla yemek pişirmeye çalışın Düşük sıcaklıkta pişeni diğerlerinden önce çıkarıp, fırının sıcaklığını düşürüp, yükseltmeden daha az enerji harcayın

Mikrodalga fırınlarda pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır (pişirme 10-15 dakika, ısıtma iki-üç dakika) Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50- 60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın Elektrik enerjisinin yüzde 90'ı suyu ısıtmada harcanır 30-40 derece su sıcaklığı, çamaşır için en uygun sıcaklıktır

Çalışma ve yaşama alanları için ortalama sıcaklık 20-21 derecedir Bu değerlerden aşağı bir derecede, yüzde 6 oranında ısınma giderlerinde tasarruf edilir Gece düşürülen ısı da aynı yönde etkili olacaktır Üşüyünce her zaman biraz daha fazla giyinebiliriz!

Sürekli oturmadığımız odaların ısıtıcılarını kapatabilir, daha az kullanılan yatak odası, misafir odası ve banyolardaki ısıtıcıları ise gerektiği zamanlarda kullanabiliriz

Bilgisayarlarınızı, müzik sistemlerinizi, televizyonlarınızı uyur konumda bırakmayın Kumandadan kapatılmış televizyonlar açık konumda oldukları kadar enerji harcarlar

Sıradan bir televizyon çalışırken ortalama 100 watt elektrik tüketir Televizyonu kapatıp da prizden çekerseniz, tüketim 2 watt düşer

Radyatör önlerini perde ve mobilya ile kapamak, yakıt tüketimini yüzde 15 artırır

Radyatörün üzerine süs eşyası, mermer koyup 'raf' gibi kullanmak çok yanlış Bunlar ısının önünü keser

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com