Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağaçlandırmanın, önemi

Ağaçlandırmanın Önemi Nedir?

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ağaçlandırmanın Önemi Nedir?

Ağaçlandırma nasıl yapılır - ağaçlandırma neden önemlidir - özel ağaçlandırma ne demek - Türkiye'de ağaçlandırma çalışmaları

Ülkemizin en az yarısının,ekolojik açıdan ormanla kaplı olması gerekmektedir Şu anda sadece % 26 sı ormandır Ormanlarımızın üçte birinden odun ve kereste üretimi yapılır Gerisi verimsizdir Buna göre ülkemizin dörtte birinin ağaçlandırılması gerekmektedir Son yıllarda orman bakanlığınca, ağaçlandırma çalışmalarının başarılı olması için “Ağaçlandırma ve erozyon genel müdürlüğü”kurulmuştur Ağaçlandırma yapılacak sahada bazı zorluklar bulunur Bunların başında halkın eğitimsizliği ve bilinçsizliğidirBuna yönelik eğitici çalışmalar yapılmaktadır Ülkemizin doğasının korunması için TEMA gibi, Türkiye tabiatını koruma derneği, Türkiye çevre vakfı gibi vakıf ve dernekler kurulmuştur
Orman bakanlığı,ağaçlandırma kapsamında vatandaşlara ağaç fidanı dağıtmakta ve bunların nasıl dikileceğini anlatmaktadır Ayrıca hatıra ormanı kurmak ve yeşil kuşak oluşturmak macıyla orman oluşturulmaktadır

Ağaçlandırma çalışmaları aynı zamanda istihdamı artırmaktadır Hayvan otlatılmayan ormanlar doğal yoldan gençleşmekte ve yayılmaktadır Başarılı ağaçlandırma çalışması yapıldığı takdirde;
1- Barajların dolması gecikir
2- Taşkınlar önlenir
3- Daha fazla su yer altına gider,kaynak sularımız daha fazla beslenir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com